banner51

'Basmane Çukuru' 80 Milyon Dolar'a Satışta

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) daha önce iki kez 117 milyon Amerikan Doları muhammen bedelle satışa çıkardığı ancak taliplisi çıkmayan, kamuoyunda ’Basmane çukuru’ olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nü satmak için yeniden harekete geçti. TMSF bu kez 80 milyon Dolar muhammen bedelle 19 Ocak’ta açık arttırmayla satacağını ilan etti.

'Basmane Çukuru' 80 Milyon Dolar'a Satışta
 
İzmir’de imar planları açılan davalarda sürekli iptal edilen Dünya Ticaret Merkezi 14 yıldır yapılamadı. 2013 yılında ise Dünya Ticaret Merkezi’nin yeni projesine olanak sağlayan imar planları Konak ve Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandı. Planlama ve imar sorunlarını çözen projedeki tek engel TMSF, Güçbirliği, EGS hissedarları ve belediyenin anlaşması ve yeni yatırımcı kaldı. Bu arada TMSF 2013 yılından başlayarak hisseleri satmak iradesini ortaya koydu. Bir yıl önce ortaklara görüşlerini sordu. Büyükşehir Belediyesi satışa karşı çıktı. TMSF ise satış işlemlerinin kamu yararı adına gerekli olduğunu, iktisadi bütünlük kararı aldıklarını belirterek satış kararında ısrarcı olduğunu bildirdi. Belediye satış kararına karşı dava açmak için harekete geçti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi ve TMSF arasında yapılan görüşmeler uzlaşmayla noktalandı. TMSF hissedarlar Güçbirliği ve EGS’nin de onayıyla yüzde 12 olan hissesini yüzde 30’a yükselten Büyükşehir Belediyesi’ne satışta bu hisse oranının korunacağı garantisi verdi. İktisadi bütünlükte Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 30 hissesini onayladı.
 
TMSF, Büyükşehir Belediyesi’yle de hisse ve satış konusunda uzlaştıktan sonra yaptığı çalışmaları sonuçlandırarak Dünya Ticaret Merkezi’yle ilgili satış işlemini başlattı. TMSF, Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün borçları kapsam dışı olmak üzere satışa çıkırdı. 117 milyon TL bedelle belirlenen satış talibi olmayınca gerçekleşmedi. TMSF, Resmi Gazetede yayınlanılan ilanla üçüncü kez satış yapmak için işlem başlattı. Taliplerin 18 Ocak saat 17.00’e kadar 8 milyon TL’lik teminat dekontu ve tekliflerini teslim edeceklerin satış 19 Ocak’ta açık arttırma usulü ile TMSF’nin İstanbul’daki merkezinde yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER