banner9

Başkanlardan Tam Destek

İzmirli ilçe belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'ta gerçekleştireceği dönüşüm sürecine destek verdi.

Burak Cilasun / Ben TV

İzmirli 21 ilçe belediye başkanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'ta yapacağı revizyona sahip çıktı.

Kültürpark Pakistan Pavyonu önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına katılan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Beydağ Belediye Başkanı Süleyman Vasfi Şentürk, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya "Projeyi destekliyoruz." açıklamasını yaptı.

Şehir dışında olan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ve Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli de projeye desteklerini bildirdi.  

Kültürpark'ta bir araya geldikten sonra alanda bir süre yürüyüş yapan başkanlar, Pakistan Pavyonu içinde oluşturulan yeni proje sergileme alanını gezerek yapılacak işlemleri inceledi.
 
 
"Yeşil alan oranı yüzde 56'ya çıkarılmıştır"
 
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın okuduğu başkanların ortak açıklamasında yeşil alan oranının artışına dikkat çekilerek, "İhtisas fuarlarının Kültürpark'tan ayrılmasıyla, Kültürpark'ın yeni bir fonksiyonla düzenlenmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte katılımcı bir anlayışla tüm görüşleri toplamış, anketler yapmış, odalardan, üniversitelerden raporlar istemiş, açık forumlar düzenlenmiştir. 90'lı yıllarda yüzde 26 oranında olan yeşil alan, 2000'li yıllarda yüzde 43'e çıkmışken, bu projeyle de yüzde 56'ya çıkartılmıştır." ifadeleri kullanıldı.
 
Bina yoğunluğunun da azaltılmasına dikkat çekilen açıklamada, "Bina yoğunluğunun ise 90'lı yıllarda yüzde 26'yken, 2000'lerde yüzde 14'e, proje önerisi ile de yüzde 7'ye düşürüldüğü açıkça görülmektedir." denildi.
 
"Projeyi destekliyoruz"
 
Açıklama, "Bu proje tüm İzmir'in, hepimizin olan Kültürpark'ı geliştirecek, kentin merkezinde bir kentsel peyzaj alanı yaratacaktır. Biz belediye başkanları Kültürpark hepimizin diyor, bu projeyi desteklediğimizi ve yanında olduğumuzu kamuoyuna açıklıyoruz." ifadeleriyle son buldu.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER