banner9

Başkanlar Engellileri Unutmadı

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter ve AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Dünya Engelliler Günü nedeniyle birer mesaj yayımladı.

Başkanlar Engellileri Unutmadı
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, engelli vatandaşlarımızın toplumun her alanında her fert gibi özgürce yaşamaları millet olarak bizim en büyük zenginliğimizdir” dedi.
 
Delican, "AK Parti olarak engelsiz bir Türkiye hayalini gerçeğe dönüştürmek için yasal adımlar başta olmak üzere birçok gelişim ve değişime imza attıklarını, aynı kararlılıkla engelli vatandaşları toplumun her ferdi gibi kısıtlama olmadan özgürce yaşamlarını sürdürmek çalıştıklarını belirten Delican, mesajında şunları aktardı; “AK Parti olarak bizler her zaman toplumun yaralarını sarmayı üzerimize görev olarak alan bir geleneğin mensuplarıyız. İktidarımız döneminde engelli kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak birçok uygulamayı hayata geçirdik. 2002 yılında evlerinden dışarıya çıkamayan, eğitim alamayan, sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, kendi dünyalarında kaderlerine terk edilerek yaşamlarını sürdüren engelli kardeşimizin öncelikle yaşam alanlarını genişlettik.  Türkiye tarihinde bir reform olarak nitelendirdiğimiz, 2005 yılında çıkan 5378 Sayılı Engelliler Kanunu sayesinde ülkemizde engelli kardeşlerimize hak ettiği değer verilmeye başlandı ve birçok yasal hak tanındı. Engelli kardeşlerimizle ayrımcılık ortadan kalktı yaşam standartlarını yükselten birçok yükümlülük beraberinde geldi. Asıl amacımız olan zihinlerdeki engelleri kaldırarak, insanlarımız bilinçlendirdik engelli bireyleri toplumsal yaşama kazandırarak sahip çıkılmasının yolunu açtık.  AK Parti olarak engelli – engelsiz ayrımı yapmadan milletimize sahip çıkma bilincinin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Bu vesileyle engelsiz bir İzmir, engelsiz bir Türkiye ve engelsiz bir dünya hayalini hep birlikte gerçeğe dönüştürmemiz temennisiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tüm engelli kardeşlerimize hayırlar getirmesini diliyor, herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
 
CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter'in mesajıysa şöyle;
 
"Hepimizin bir kaza veya bir hastalık sonucu yaşayabileceğimiz bir durumdur engelli olmak. Bunun içindir ki, onların yaşamlarının zorluklarla, imkansızlıklarla geçtiğini anlamak, sosyal yaşamda var olmaları için engelsiz insanlardan daha fazla mücadele vermek zorunda kaldıklarını idrak etmek  zorundayız. 
 
Engelli vatandaşlarımızın içinde bulundukları durumu anlamamızda yetmez. O zorlukları, sıkıntıları, yoklukları hayatlarından söküp atmamız, hayatın her alanında onları öncelikli kılarak tüm engelli vatandaşlarımızı rahatlatmamız gerekmektedir.
 
Maalesef ki ülkemizde, engellilerin sosyal yaşama katılmaları, iş gücüne katkı vermeleri yeterince mümkün olmamaktadır. Engelli vatandaşlarımızın   iş yaşamına katkı koymak istedikleri halde, toplumumuzda bir türlü kırılamayan algılar sebebiyle hem kamu da, hem özel sektörde yeterince iş bulamamaktadırlar. Bunun sebebi yasaların yeterince uygulanmaması ve kontrollerin yapılmamasıdır.
Temsil ettiğimiz görüşün, çalışmalarımızı sürdürdüğümüz Cumhuriyet Halk Partimizin yönetimde olduğu her belediye de, Engeli vatandaşlarımızın hayatı daha da kolaylaştırılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Engelli vatandaşlarımızın rehabilitasyonu ve eğitimi konularında ki öncü çalışmaları sebebiyle, 2015 yılı Engelli dostu kent seçilmiştir. Ulaşımdan-evde bakıma, sağlıktan-kaldırım yollarına kadar bir çok konuda, İzmir'de yaşayan engelli vatandaşlarımız, Türkiye'de en rahat ve kolay yaşamı sağladıkları kentte yaşamaktadırlar.
Elbette önlemez durumlarda vardır engelin oluşmasında. Ama inanıyoruz ki, yaşanan iş veya trafik kazaları sonucunda engelli kalmak önlenebilir. Ama bu konuda , günümüz iktidarının samimi ve kararlı olması şarttır. Yani gerekli yaptırımlar uygulanırsa, tüm iş yerlerinin çalışma koşulları sıkı bir şekilde denetlenir, kimseye kaba tabiriyle "kıyak" geçilmezse, açıkça ihmalden kaynaklanan kazalar "Bu işin fıtratında var" denilerek sergilenen sorumsuzca tutumdan vazgeçilirse, ülkemizde daha fazla engelli olması da önlenebilir diye düşünüyoruz.
 
Biz inandığımız değerler ve ilkeler gereği, herkesin eşit haklara sahip olmasının yetmeyeceğine, insanlarımızın bu hakları kullanması için gerekli şartlarında oluşturulması gerektiğine inanıyor ve tüm çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Tüm Engelli derneklerimizle iş birliği içinde çalışıyor, onların her türlü sorununun çözümünü öncelikli işimiz olarak görüyoruz. 
 
Bu bağlamda  kapımızda, gönlümüzde tüm engelli vatandaşlarımıza sonuna kadar açık. Hepimizin engelli adayı olduğu yerde, hem engellilerimiz, hem de onlarla birlikte yaşayan ailelerini anlıyor, zor yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Daha iyi koşullarda, yaşamın her alanında birlikte olmayı sürdürmek dileğiyle,  3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor,tüm engelli vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER