Başkan'dan Sağduyu Çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Kent Koleji’nde ilk startı verdi. Ücretsiz mesleki eğitim kursları konusunda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ile birlikte protokol imzalayan Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Gençlerimize meslek edindirerek istihdam sağlayacağız” dedi.

Başkan'dan Sağduyu Çağrısı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanayi sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik önemli adımlardan biri olan Kent Koleji kurslarına başlıyor. Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen Kent Koleji Mesleki Eğitim Kursları imza töreni, Bayraklı’daki Ord.Prof.Dr. Ekrem Akurgal Rekreasyon Alanı’nda gerçekleştirildi. İşbirliği protokolünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz imzaladı.
 
Kent Koleji faktörü
 
Konuşmasında yerelde kalkınma hedefinde eğitimin çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “En önemli yatırım insana yatırımdır; gençlere, gençlerin geleceğine, dolayısıyla İzmir’in ve ülkenin geleceğine olan yatırımdır” dedi.  
 
Büyükşehir Belediyesi olarak 2006 yılından bu yana, 11 kurs merkezinde, 65 branşta 1851 kurs açarak 46 bin 148 kişiye ulaştıklarını açıklayan Başkan Kocaoğlu, yerel yönetimlere çok fazla istihdam talebi geldiğinin altını çizerek şunları söyledi:
“Bu yüzden meslek sahibi yapmak, meslek eğitimi için kurslar düzenlemek, istihdamda önemli bir faktör. Kent Koleji de böyle bir ihtiyaçtan doğdu. Burada Ege Üniversitesi işbirliğinde, meslek edindirme kurslarından farklı olarak hem teorik hem de pratik içerikli yoğun bir eğitim gerçekleştireceğiz. Sanayinin de desteğini alarak eğitim verilen gençleri işe yetiştirmeye çalışacağız. Sektörlerden gelecek talebe göre kursları dengeleyip çeşitlendireceğiz. Bir süre sonra da Kent Koleji’ni restorasyonu devam eden eski Un Fabrikası’na taşıyacağız. Ekonominin büyümesi için, üretebilmemiz için, gerekli olan kalifiye elemanı sağlarken, tabii ki gençlerimize de istihdam sağlayarak, onlara meslek edindirerek bu çalışmaların önünü açacağız.”
 
“Onur duyuyoruz”
 
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile eğitim alanında işbirliği protokolü imzalamaktan mutlu olduğunu söyledi. Hedeflerinin 2023 yılında Ege Üniversitesi’nin dünyadaki ilk 100 üniversite arasında yer almasını sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Nitelikli insan gücüne ihtiyaç var. Nitelikli insan gücü yaratmak için, hem ücretsiz hem topluma dönük böyle bir çalışmanın paydaşı olmaktan onur duyuyoruz” dedi.
 
Ücretsiz dersler Cumartesi başlıyor
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mesleki eğitim alanında yaptığı en büyük atılımlardan biri olan Kent Koleji ücretsiz olacak. Kursların sonunda başarılı olan kursiyerlere Büyükşehir Belediyesi ve EGESEM imzalı başarı belgesi verilecek. 11 Ekim 2014 tarihinde Ege Üniversitesi'nde başlayacak olan kurslar, 3 ay sürecek ve hafta sonları 09.00 - 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
 
İlk etapta imalat sanayisinin ihtiyacı olan teknik eleman eksikliğini gidermek amacıyla “Kaynak, CNC, PLC ve CAD/CAM” bölümlerinde 4 ayrı kurs açıldı. Kaynak kursuna başvuracaklar en az ilkokul mezunu, CNC, PLC ve CAD/CAM kurslarına katılacaklar ise en az lise mezunu olarak belirlendi. Düzenlenecek kurslarla işinin ehli kaynakçılar, bilgisayarlı imalat tezgahlarını kullanabilen tornacılar, 3 boyutlu çizim programlarına hakim sertifikalı teknikerler yetiştirerek hem sanayi sektörüne nitelikli elemanlar kazandırmak hem de işsizlik sorununa karşı adım atmak hedefleniyor. Kurs sayısı, ilerde sanayicilerden gelen talep doğrultusunda artırılacak.
 
Başkan’dan sağduyu çağrısı
 
Tören bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son günlerde yaşanan olayları değerlendirerek, "Sağduyu" çağrısı yaptı. Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu:
 
“Bu coğrafyada belli sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye Cumhuriyeti bu bölgede en güçlü devlet geleneği olan, en önemli ülkelerin başında geliyor. Bu ülkelerle bizim kardeşlik ve inanç bağımız var. Biz kesinlikle bütün vatandaşlarımızın tahrip edici ve kanun dışı olaylardan uzak durmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızın demokratik hakkını kullanmasına sonuna kadar razıyım. O hakkı ben de destekliyorsam en önde yürürüm, yürüdüm de. Ama bunu bir kaos ortamına, anarşi ve terör ortamına çekmeye hiçbirimizin hakkı yok. En kısa sürede, ülkede barışın sağlanmasını diliyorum. İzmir zaten bunu aşar, birkaç taşkın olay yaşandı. Yaralananlar da oldu onlara da acil şifalar diliyorum, ama sağduyulu olmak zorundayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerle beraber hemşehrilerimizin hizmetinde ve yanında, birlik - beraberlik ve dayanışma içinde,  kentlilik bilinciyle bu tür sıkıntıları aşacağımıza inanıyorum. Ülkelerin dış politikalarını merkezi hükümetlerimiz ve devlet kurumları belirliyor. O istikamette bize de ne görev düşerse onu yapmak durumundayız. Bugünden sonra kimsenin burnu kanaman bu zorlu süreci geçmemizi diliyorum.”
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER