banner24

Başkan'dan Gençlere Siyaset Dersi

Gençlere politikaya atılmaları konusunda çağrıda bulunan Başkan Aziz Kocaoğlu, 'Ama önce kendi ayaklarının üzerinde duracaksın. Kendisini ve ailesini yönetemeyen bir insanın politika yapmaya kalkması bence hiçbir işe yaramaz' diye konuştu.

İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi 4. Olağan Genel Kurulu Toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda gençlerle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, onlara çeşitli konularda mesajlar verdi. Başkan Kocaoğlu, Kent Konseyi ve sivil toplum örgütü gibi yerel yapılanmaların, kentin gözü kulağı olma, kent adına proje üretme ve üretilen projeleri denetleme konusunda önemli işlevler üstlendiğini söyledi.

Dünyada demokrasinin yerelde başladığının altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Güçlü yerel yönetimlerin, yetkili yerel yönetimlerin gelişmesiyle birlikte demokrasi de gelişiyor. Yerel yönetimler ile o kentte yaşayan insanların direkt ilişkisi var. Yerel yöneticiler, halk tarafından isme ve şahsa verilen oylarla seçiliyor. Bu da hemşehrileri ile belediye başkanı arasındaki organik bağın güçlenmesini getiriyor. Ve vatandaş denetliyor. Nerede denetliyor? Evinden çıkarken, mecliste, sokakta, şantiyeyi gezerken, projeleri dolaşırken, sizi 24 saat denetliyor. Bunlar da bizim için yol gösterici oluyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 68 ve 78 kuşaklarının başına gelenler nedeniyle toplumun önemli bir kesiminin siyasetten soğuduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Oysa ben, siyasetle uğraşmanın ülkenin geleceği açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Eğer bunu yapamazsak, beceremezsek, herkes ‘bana ne’ derse, bir çok değerimiz, bir çok servetimiz ayaklarımızın altından, avucumuzdan kayıp gidecek. Bu nedenle ülke sevgisiyle, insanlığa hizmet aşkıyla siyaset yapan insanların sayısının artması gerekmektedir. Türkiye coğrafyasına baktığımızda, en iyi yetiştirilen, en iyi eğitimden geçen beyinlerin İzmir’den çıktığını görüyoruz. Bu değerlerimizi korumak ve politikaya kanalize etmek zorundayız. Ama profesyonel politika değil. Politika bir ek uğraş olarak yapılan bir şeydir. ‘Ben fakülteyi bitirip politikaya atılacağım’ demekle olmaz. Sonra neyle geçineceksin? Neyle hayatını kazanacaksın? Öyleyse hem çalışacaksın hem de politika yapacaksın. Önce kendi ayaklarının üzerinde duracaksın. Önce kendini yöneteceksin ki, sonra toplumu yönetmeye kalkasın! Kendini ve ailesini yönetemeyen bir insanın politika yapmaya kalkması bence hiçbir işe yaramaz. Gençlerimiz daha çok örgütlenmeli. Mücadelesini mutlaka ve mutlaka yasal çerçevede, yasal haklarını kullanarak, gücünü kaba kuvvetten değil, gücünü nitelik ve niceliğinden alarak yapmalı. Ve buna göre mücadele etmeli.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER