Başkan Şufa Hakkını Neden Kullanmıyorsun?

Aliağa'daki arazi krizinde herkes sözünü söyledi, konu günlerce gündemde kaldı. Sonuç? Başkan Serkan Acar arazinin kamu yararına kullanılacak bir rekreasyon alanı olması için şufa sözünü tutmadı.

Başkan Şufa Hakkını Neden Kullanmıyorsun?

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Aliağa'nın Çaltılıdere Mahallesi'nde bulunan belediye arazisinin arazinin küçük hissedarına satılması krizinde perde kapanmışa benziyor. Gündemi hızlı değişen bir Türkiye'de birkaç hafta boyunca İzmir kamuoyunca konuşulan arazi krizi, ardında hiçbir gelişme olmaksızın Belediye Başkanı Serkan Acar'ın şufa hakkını kullanmadığı haliyle yerini farklı gündemlere bırakarak bir köşeye çekildi.

İhale olmaksızın yapılan 597 dönümlük satışa ilişkin geçtiğimiz ay Aliağa Belediye Meclisi'nde CHP ve AK Partili üyelerin oylarıyla Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın şufa hakkını kullanması yönünde karar çıkmasına karşın aradan geçen süreçte hiçbir gelişmenin yaşanmaması kafaları karıştırdı.

Konuya ilişkin Ben HABER'e konuşan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz, “Aliağa Belediye Meclisi şufa hakkının uygulanması kararını verdi, hissenin şahıstan alınması için karar çıktı.  Belediye Başkanı Serkan Acar ise şu ana dek bu hakkı kullanma yönünde bir çalışma yapmadı. Belediye meclisi bu hakkı vermişken Acar ise kararın temenni niteliği mi yoksa hüküm niteliği mi taşıdığın inceleneceğini söylemekle yetindi. Zaten daha önce de yaptığı konuşmalarda bu hakkı kullanmayacağını bizzat dile getirmişti.” dedi.

Her şeyden öte vicdana aykırı

Belediye tarafından arazinin satışına tepki gösteren Durmaz, “Tapu sahibi olmadan belediyeye 'hissedarım' diye yapılan bir başvuru var ortada. Bu satış usule, hukuka ve vicdana aykırıdır. Belediye başkanı bu arazinin hem satıcısı hem de alıcısıdır.” dedi.

Arazinin satışının Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından gerçekleştirilmek istendiğini ancak buna rağmen şufa hakkının 2 yıl boyunca devam edecek olmasının ise altını çizen Durmaz, “Arazide şufa hakkını kullanma süresi, 2019'da gerçekleştirilecek olan seçimden önce dolmuş olacak. Yani Acar 2019 seçimlerine kadar bu hakkını kullanmasa dahi, seçimle birlikte yeni bir belediye başkanının makama gelmesi durumunda şufa hakkı kullanılabilir.” dedi.

Öte yandan 2014'teki yerel seçimlerle birlikte Aliağa Belediyesi'ndeki kararların kapalı kapılar ardında alındığını söyleyen Durmaz, “Enteresan bir belediye başkanımız var. Hiçbir şeyi açık yapmayı sevmiyor. Aliağa Belediyesi 2014 Nisan'ından beri ranta odaklı, kapalı kapılar ardında yönetilen bir belediye. Birçok işadamından çeşitli bahanelerle paraların toplandığı konuşuluyor. Birçok mağdur zaten ilgili makamlara başvurularını yaptı.” ifadelerini kullandı.

Neler olmuştu?

Aliağa Çaltılıdere'deki bir arazide küçük hisse sahibi, hissesini bir başkasına satmış, satın alan kişi, hissenin kalanını da alabilmek için paydaş olduğu Aliağa Belediyesi'ne başvurdu. Aliağa Belediyesi Encümeni kararıyla Çaltılıdere'deki 597.5 dönümlük denize sıfır belediye arazisi, metrekaresi 25 lira üzerinden ihalesiz olarak iş adamına satıldı. Bunun üzerine CHP ve AK Parti satışa tepki gösterirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'dan şufa hakkını kullanarak satış işlemini durdurmasını ve burayı İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne rekreasyon alanı yapmak üzere tahsis etmesini istedi. Serkan Acar ise bu teklif karşısında Aziz Kocaoğlu'nu hizmet yerine laf üretmekle suçladı. Daha sonra gerçekleşen Aliağa Belediye Meclisi'nde de AK Partili ve CHP'li üyelerin oylarıyla Belediye Başkanı Acar'ın şufa hakkını kullanması kararı çıkmış ancan Acar bu hakkı kullanmadı.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER