Başkan Kocaoğlu: 'İzmirli Olmak Ayrıcalık'

Karşıyaka’ya yaptığı hizmetlerden dolayı 'Yılın Karşıyakalısı' seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ödülünü alırken 'İzmir, Cumhuriyet’in bir numaralı kentidir. İzmirli hanımefendi, İzmirli beyefendi, İzmirli genç olmak, Türkiye Cumhuriyeti’nde bir ayrıcalıktır. Ve burada bir İzmir duruşu vardır. Sakın bu duruşu kaybetmeyelim' diye konuştu.

25 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu “Karşıyakalı Sivil Toplum Kuruluşları” bu yıl ilk kez yılın başarı ödüllerinİ dağıttı. Karşıyakalı olup insanlığa, Karşıyakalı olmayıp Karşıyaka’ya hizmet etmiş kişilerin onurlandırılması adına toplam 7 branşta, anket ve yoklama yöntemi ile yapılan değerlendirmede ‘Siyaset” dalında Karşıyaka’ya yaptığı hizmetlerden dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “Yılın Karşıyakalısı” seçildi. Bu dalda Vefa Ödülü ise Karşıyaka’nın unutulmaz belediye Başkanı Nevzat Çobanoğlu’na verildi. Ödülünü Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Emin Avcı’nın elinden alan Başkan Aziz Koacoğlu, “Son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu ödülü evimin bana göre özel yerinde eşimle birlikte saklayıp yaşam boyu koruyacağım” dedi.

Başkan Kocaoğlu konuşmasında, İzmirli olmanın ayrıcalığına değinerek şunları söyledi: “19 Mayıs İzmir’le ilgilidir. 15 Mayıs’ta İzmir istila edilince, Hasan Tahsin’in attığı ilk kurşun İstanbul’dan Bandırma vapurunu kaldırmıştır. 9 Eylül 1922’de İzmir’le birlikte ülke kurtulmuş, Cumhuriyet ilan edilmeden önce ekonomik temeller İktisat Kongresi’nde, yine İzmir’de atılmıştır. İzmir, Cumhuriyet’in bir numaralı kentidir. Kurtuluşun, kuruluşun ve istilanın başladığı ve istilanın başarısız kılındığı kenttir. İzmirli olmak, İzmirli hanımefendi, İzmirli beyefendi, İzmirli genç olmak, Türkiye Cumhuriyeti’nde bir ayrıcalıktır. Ve burada bir İzmir duruşu vardır. Sakın bu duruşu kaybetmeyelim.”

Ödül töreninde ayrıca, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için hazırlanan Türk Bayraklı pastayı Başkan Aziz Kocaoğlu ile Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Emin Avcı birlikte kesti.

Sanat- Kültür branşında yılın Karşıyakalısı, başarılı oyuncu ve sunucu Engin Altan Düzyatan oldu. Düzyatan ödülünü alırken, “Ben de Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na katılıyorum. İzmirli olmak, Karşıyakalı olmak bir ayrıcalıktır. Babam 35 yıl Karşıyaka Spor Kulübü’ne hizmet etmiş. Ben de elimden geldiği kadar İzmir’e ve Karşıyaka’ya hizmet etmek istiyorum” dedi.

Sanat dalında vefa ödülü, sanatçı Çolpan İlhan’a verildi. Sanayi ve Ticaret dalında Sabahattin Sakıpağa ile Yılmaz Temizocak, Basın dalında Deniz Sipahi ile Yaşar Aksoy, Spor dalında Karşıyaka Spor Kulübü kurucularından Tahir Bor’un oğlu Dr. Tahsin Bor ile Lemi Yerli ve Tahir Türetken, Çevre dalında Aysel Hitay, Bilim dalında ise Prof. Dr. Yaman Tokat ve Dr. Bülent Zeren ödül aldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER