banner51

Başbakan'ı Barkovizyondan İzledik

İktisat Kongresi’nin açılış töreni tam bir fiyaskoydu. Bunun böyle olacağı çok açık belliydi. İzmir’i ve İzmirliyi tanımayan yöneticiler bu kongreyi düzenlerlerse sonuç da bu olur. Yazık…

Başbakan'ı Barkovizyondan İzledik

EROL YARAŞ

Konuya doğrudan girelim. İktisat Kongresi’nin açılış töreni tam bir fiyaskoydu.
 
Görünen köy kılavuz istemiyordu.
 
Kim ne yazarsa yazsın. Ben yaşadıklarımı, gördüklerimi ve duyduklarımı baz alırım.
 
Bunun böyle olacağı çok açık belliydi. Ama İzmir’i ve İzmirliyi tanımayan yöneticiler bu kongreyi düzenlerlerse sonuç da bu olur. Yazık…
 
Özellikle de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü dinlemek için Efes Oteli’ne gelenler büyük hayal kırıklığı yaşadılar.
 
Neden mi? Önce kendime biraz pay çıkarayım sonra gördüklerimi ve yaşadıklarımı yazacağım.
 
Bir ay önce ''İktisat Kongresi’nin açılışını Swiss Otel Grand Efes’te yapmayın çok büyük kargaşa olur, 600 kişilik salon davetlileri almaz bunun için İzmir’de başka otel var, bunun yanı sıra İzmir trafiği, merkezde olan otele gelecek olan VİP konuklardan dolayı sıkıntı yaşar'' dedim, sakalım da olmasına rağmen kimse dinlemedi.
 
İlk yazımda “hangi kafa” diye sormuştum. O kafayı aramakta ne kadar haklı olduğumu açılış sabahı gördüklerimle anladım. Çünkü kongre salonu olmayan bir otele bu kadar yüklenirsen sonuç fiyasko olur.
 
Gelin sizi Çarşamba günü sabah 10.30’da açılışın yapıldığı Swiss Otel Grand Efes’in giriş holünde yaşananlara götüreyim. Yazacaklarım yaşadıklarımın bir bölümüdür.
 
Kongreye davetli yaklaşık iki bin kişi akın akın lobiye geldiler. Giriş kartlarını alan İzmirli iş adamları, oda başkanları, akademisyenler açılışın yapılacağı 5. kata yürüyen merdivenlerle çıkmaya başladılar. Fakat çoğunu 4. katta bir sürpriz bekliyordu.
 
4. katta merdivenin başını tutmuş olan güvenlikçiler kartların rengini kontrol edip konukların 5. kata çıkmasına öyle izin veriyorlardı. Kart rengi tutmayanlara tekrar birinci kata inmelerini ve salonlara kurulmuş olan barkovizyonlardan açılışı izleyebileceklerini söylüyorlardı.
 
‘’Biz davetliyiz’’ diye kart göstermek işe yaramıyordu çünkü kartlar çeşit çeşit renklerdeydi. Düz katılımcı kartının tek özelliği Başbakan'ın ve Cumhurbaşkanı'nın konuşmalarını birinci kattaki televizyondan seyretme iznine sahip olmasıydı. Kartında kırmızı özel bant olan 600 kişi salona girdi ve geri kalan İzmirliler ve yabancı konuklar barkovizyondan açılışı izlediler.
 
Kongreye davet edilip de açılışın yapılacağı salona alınmayan onlarca İzmirli ve yabancı konuk sinir oldu ve otelden ayrıldı.
 
 
İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu bile salona çok zor girdi. Kendi ekibi Kemal Çolakoğlu’nun kim olduğunu güvenlikçilere anlatırken göbekleri çatladı. İZKA çalışanları başkanlarını salona sokmak için Ankara’dan gelen güvenlikçilere oldukça dil döktüler. Sonunda bir görevli cebinden çıkardığı kırmızı bandı Çolakoğlu’nun kartına takarak onun salona girmesini sağladı.
Merdiven başında kalan başka bir İzmirli de bu kongre yapılsın diye yıllardır çalmadık kapı bırakmayan Ege Ekonomisini Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak’tı. Temizocak da yüzü asılanlardandı.
 
Nedim Kalpakçıoğlu “Bizi salona almayacaklarsa neden çağırdılar” diyerek oteli terk etti.
 
İzmir’in tanınmış iş adamı Ahmet Küçükbay da, ben büromdaki televizyondan seyrederim diyerek çıkıp gitti. 
 
Rıza Akça tamamen dış kapıda kaldı. Onu tanıyan bazı görevliler seferber oldular ama Akça da oldukça mutsuzdu.
 
Bu kongreyi yapanlara soruyorum;  Gerçekleştirdikleri ihracatla Türk ekonomisine milyonlarca dolar döviz kazandıran bu insanlar salona alınmadı da kimler alındı? Benim bu sorumu 600 kişilik listeye giremeyen İzmirli iş adamları da merak ediyor. 
 
Yukarıdaki saydığım işadamları hepimizin çok yakından tanıdığı isimlerdi. Bu listeyi uzatmam mümkün. 
 
Sayın Başbakanım ve Cumhurbaşkanım, salonda görmeye alışık olduğunuz İzmirlileri göremediyseniz zannetmeyin ki toplantıya gelmediler. Onlar, salona alınmadılar. 
 
İşte kongre salonu olmayan bir otelde böyle bir organizasyon yapmakta ısrar ederseniz sonuç skandal olur. Ha bu işi Ankara’da masa başında yaptılar bizim suçumuz yok diyorsa bazı İzmirli yöneticiler sakın böyle bir mazeretin arkasına sığınmasınlar. 
 
Başta İzmir Valisi olmak üzere Ankara’yı uyarmayan herkesin öyle veya böyle bu organizasyonda bir ihmali söz konusudur.
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER