Bartholomeos Narlıdere'de Barış Güvercini Uçurdu!

Ortodoksların Lideri Bartholomeos ile beraberindeki heyet, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve Narlıdere Kültürevi Müzesine bir ziyarette bulundu.

Narlıdere Belediye başkanlığında gerçekleşen ziyaret ile başlayan Bartholomeos ve beraberindeki heyetin Narlıdere programına Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan, Narlıdere Belediye Meclis üyeleri katıldı. Başkanlık ziyaretinde bir konuşma gerçekleştiren Başkan Batur ‘ Meclis üyesi arkadaşlarım ve Narlıdereliler adına sizlere hoş geldiniz diyorum’ diyerek sözlerine başladı. Batur “ Biz Narlıdere’de inançlara sonuna kadar saygılıyız. Narlıdere’de tüm kültürleri, dostluk içerisinde barındırıyoruz” dedi. Bartholomeos “İzmir’in en çok tercih edilen ilçesi Narlıdere’yi görmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz, aramızda başlayan bu sıcak ilişkilerin devam edeceğini umuyorum” dedi. Başkan Batur, ziyaret sonunda Bartholomeos’a, Narlıdere’nin ve aynı zamanda bereketin simgesi olan seramik Nar hediye etti. Patrik Bartholomeos ise Başkan Batur’a, üzerinde “hayır dualarımla” yazan tepsi armağan etti.
 
Zeytin Ağacı dikildi, Barış güvercinleri havalandı
 
Bartholomeos ve beraberindeki heyetin ikinci durağı olan Narlıdere Kültürevi Müzesinde, ilk karşılama müze bahçesinde gerçekleşen semah töreniyle başladı. Bartholomeos, tahtacı Alevi temsilcileri tarafından nergis çiçekleri ile karşılandı her iki tarafta birlik ve beraberlik mesajları verdiler. Semah töreninin ardından Müze gezildi. Narlıdere Tahtacı Kültürü ve Alevilik ile ilgili bilgiler Bartholomeos ve beraberindeki heyete aktarıldı. Müzenin gezilmesinden sonra ise Narlıdere Kültürevi Müzesi bahçesine zeytin ağacı dikildi. Kültürevi müze bahçesinde bulunan dilek kutusundan dilek çeken Bartholomeos, çektiği dileği yüksek sesle okudu. Manide ‘ A benim Aslan yârim, duvara yaslan yârim, duvar seni çürütür, bağrıma yaslan yarim’ yazıyordu. Dinler arası kardeşlik mesajlarının verildiği ziyaret sonunda Narlıdere Belediye başkanı Abdül Batur ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan, Bartholomeos ile birlikte Narlıdere Kültürevi müzesi bahçesine bir zeytin ağacı dikti. En son olarak ise tüm dünya’ya barış mesajı vermek için beyaz güvercinleri uçurdular. 
 
Yaşasın dinlerin kardeşliği ve hoşgörüsü
 
Kültürevi müzesi ziyaretinin ardından Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’un, Bartholomeos onuruna verdiği yemeğe geçildi. Yemek sırasında bir konuşma gerçekleştiren Başkan Batur Narlıdere’nin bir Anadolu mozaiği olduğunu değişik kültür ve inanışlara ait insanların huzur içerisinde yaşadığına dikkat çekti. Batur “ Narlıdere gelenekleri ve örnekleri ile yaşayan bir ilçe. Özellikle Alevi toplumunun Kültür ve inanışlarını özgür bir şekilde yaşadığı ibadetlerini çok rahat yapabildiği bir ilçe. Böyle bir ilçede belediye başkanlığı yapmak bana ayrıca bir gurur veriyor. Kültürevi müzesini patrik hazretlerine tanıtmak bizim için çok önemliydi. Çünkü kentin içinde böyle bir mekanın olması ve Alevilere hizmet eden bu müzeyi kendilerine anlatmak Narlıdere için bir önem arz ediyordu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yaşasın dinlerin kardeşliği ve hoşgörüsü diyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızda bugün burada aramızda olacaktı. Fakat biliyorsunuz ki kardeşini kaybetti. Buradan sevgili büyüğüm değerli başkanıma baş sağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.
 
Farklılıklar engel değil
 
Onuruna verilen yemeğin sonunda bir konuşma gerçekleştiren Bartholomeos “ Dünyanın pek çok ülkesinde en üst düzeyde ağırlanmış ve devlet başkanlarının sevgisine mazhar olmuş biri olarak sizlere ifade etmek isterim ki, İzmir’e gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde karşılaştığımız içten ve samimi ilgiyi hayatımızın müstesna anları olarak daima hatırlayacağız. Bizleri ayıran değil, birleştiren yakınlaştıran değerlerin geliştirilmesi, zihinsel ve fiziksel enerjimizi daha yapıcı ve insanoğlunun mutluluğuna refahına imkan sunacak şekilde harcanmasını mümkün kılacaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun, insanın gereksinimleri ve hayattan beklentileri hemen hemen aynıdır. Huzurlu mutlu bir yaşam, çocukları için daha iyi bir gelecek. Bunları gerçekleştirmek için ise işbirliği ve dayanışma en etkili yöntemdir. Dini, etnik ve benzeri farklılıklar buna engel değil, teşvik edici olarak değerlendirilmelidir. Bunu bugün burada Narlıdere’de yaşamış olduk. Bu vesile ile bu bereketli sofrada sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Başkan Baturun dostluğu ve samimiyeti için bir kez daha teşekkür ederim” dedi. 
 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER