banner9

Barış ve Dostluk Festivali Başladı

Atatürk’ün direktifleriyle iki kez gerçekleştirilen, 70 yıl sonra 2007 yılında bu kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaya başlanan Balkanlılar Halk Dansları Festivali başladı. 11 Balkan ülkesinin katıldığı festivalin açılışında ülkelerini temsilen gelen halk oyunları ekipleri, Kordon’da yürüdü halkı selamladı, yerel danslarıyla izleyenleri eğlendirdi.

Barış ve Dostluk Festivali Başladı
1935 ve 1936 yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle iki kez gerçekleştirilen, 70 yıl sonra 2007 yılından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hayata geçirilen Balkanlılar Halk Dansları Festivali 12’nci kez başladı. 11 Balkan ülkesinin katıldığı festivalin açılışı için Cumhuriyet Meydanı’nda tören yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Bosna-Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak, Karadağ Petnica Belediye Başkanı Samir Agovic, Sırbistan’ın Novi Pazar kenti Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Suljevic, Balkan derneklerinin temsilcileri, festivalde yer alan ülkelerin dans grupları ve İzmirliler katıldığı açılış töreninde, Festivalin açılış gösterisini Van Kavuncu Ali Çavuş Ortaokulu halk dansları ekibi yaptı.
 
Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasından sonra konuşan Bosna -Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak, Atatürk’ün 1935 yılında başlattığı festivalin, 1936’da ikincisinin düzenlendiğini anlatıp, şunları söyledi:
 
"Ancak Atatürk’ün rahatsızlığı ve 2’nci Dünya Savaşı nedeniyle Balkan Festivali daha sonra yapılamayarak adeta unutuldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı bu festivale onun vasiyetine sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi ile ne kadar onur duysak azdır. Bugün buraya 11 ülkenin çok değerli evlatları ile yöneticileri, ülkemizden de doğunun kalesi Van şehrinden konuklarımız geldi. Konuklarımızın buradan döndüklerinde ülkemizin büyükelçileri olarak Türkiye’nin tanıtımına katkı koyacaklarına inanıyorum. Bütün dileğimiz savaşların olmadığı bir dünyada, barış, kardeşlik içinde kültür ve sanatla, folklor ile yaşamak."
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan da Atatürk’ün vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Aydoğan, "Bu yıl festivalimizin 12’ncisini düzenliyoruz. Ne mutlu bana ki bu 12 yılda hep ben vardım. Sizlerle kucaklaştım. Bundan sonraki yıllarda festivalimizin daha da güzel olacağını müjdeleyebilirim. Ben buraya gelen konuklarımıza İzmir’i anlatırken ’Balkan şehri’ tanımlaması yapıyorum. Çünkü burada Balkan ülkelerinden gelen pek çok insan yaşıyor. Sizlere ’hoşgeldiniz’ diyorum. Festivalin dünya barışına katkı koymasını diliyorum" dedi.
 
Törenden sonra açılışa katılanlar Kordon’dan Gündoğru Meydanı’na kadar yürüdü, halkı selamladı. Gündoğdu Meydanı’nda da,  Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’ın halk oyunları gösterilerini sundu. Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen konuk dansçılar, 11 Ekim’e kadar sürecek festivalde Menemen ve Çiğli Cumhuriyet Meydanı, Buca Kasaplar ile Bornova Çamdibi Atatürk Parkı’nda gösteriler yapacak.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER