'Barış' Tadında Festival

Bu yıl ilk kez uluslararası boyut kazanan ve ‘Barış’ temasıyla halkla buluşan Karşıyaka Festivali coşku yarattı. Karşıyaka İstasyonu üzerinde oluşturulan Sanat Meydanı’nda yapılan açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Barış mesajlarımızı Karşıyaka’dan tüm Türkiye’ye duyuracağız” dedi. 

'Barış' Tadında Festival
SANAT MEYDANI KURULDU
 
Uluslararası Karşıyaka Festivali coşkulu bir törenle ‘merhaba’ dedi. Barış temalı onlarca kültür, sanat ve spor etkinliğine ev sahipliği yapacak olan festivalin açılış töreni Karşıyaka Metro İstasyonu üzerinde kurulan Sanat Meydanı’nda gerçekleştirildi. Başkan Akpınar’ın yanı sıra, Veles Belediye Başkanı Slavcho Chadiev, CHP İlçe Başkanı Ali Karaege, meclis üyeleri, muhtarlar ve yüzlerce Karşıyakalı katıldı.
 
DOLU DOLU SANAT
 
Barış mesajlarının verildiği açılış töreninde, beyaz güvercinler uçuruldu. Canlı heykeller de barış ve dostluk temalı gösterilerini sundu. Sanat meydanında oluşturulan stantlarda, cam sanatından, seramiğe, yaprak sanatından, balon ve kağıt katlamaya kadar 30’a yakın etkinlik gerçekleşti. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ve beraberindekiler de stantları tek tek dolaşarak sanatçılarla buluştu. Karikatür standını gezen Akpınar, Gezi Parkı olayları sırasında yaşamını kaybedenlerin resmedildiği karikatüre karanfil bıraktı. Günün diğer etkinlikleri de beğeni topladı. 5 ünlü ressamın bir araya gelerek oluşturdukları ‘barış’ temalı karma resim sergisi sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde yer alan Jose Luis Martinez gitar resitali ise alkış topladı.
 
“SESİMİZİ DÜNYAYA DUYURACAĞIZ”
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, festival kapsamında gerçekleştirilen tüm etkinliklerin sanat, kültür ve spor etkinlikleri olduğunu ve tamamının ‘barış’ teması ile yapıldığını söyledi. Akpınar “Sanat, spor ve kültürel etkinliklerle yoğrulan bir toplumun; dayanışmadan, paylaşmadan, yardımlaşmadan ve kısacası barıştan yana olacağını biliyoruz. Ülkemizin ve yakın coğrafyamızın son dönemde içinde bulunduğu olumsuzluklar, barışa ve kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuzun bir göstergesi. Biz öyle mesajlar vereceğiz ki tüm dünya, Karşıyaka’dan yükselecek bu barış sesine kulak verecek” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER