Banliyö Hilal'le 10 dakika kısalacak

Aliağa Menderes banliyö hattında, yolcuların İzmir Metrosu'yla seyahat etmesi için tek aktarma merkezi olan Halkapınar İstasyonu'nda yaşanan izdiham, 13 Nisan'da ihalesi yapılacak Hilal İstasyonu'yla sona erecek. İstasyon sayesinde Buca yönünden banliyöye binen ve İzmir metrosu aktarmasıyla Konak'a gidecek İzmirlilerin yolculuğu 10 dakika kısaltılacak.

Banliyö Hilal'le 10 dakika kısalacak

Büyükşehir Belediyesi, İzmir Banliyö Sistemi kapsamında yapılacak Akıncılar alt geçidi ve Hilal Aktarma İstasyonu yapımı için ortak ihale yapacak. İhale de 13 Nisan 2012'de gerçekleştirilecek. Akıncılar altgeçidinde, bölge halkının talepleri doğrultusunda hattın iki tarafından geçişler oluşturulacak. Hilal İstasyonu ise banliyö sisteminin ilk projesinde öngörülmeyen bir aksaklığı çözecek.

Aliağa-Menderes arası 80 kilometrelik banliyö hattında her iki yönden gelen yolcular, İzmir Metrosu'na sadece Halkapınar İstasyonu'nda aktarma yapmak zorunda kaldı. Bu durumu özellikle sabah-akşam işe ve okula gidiş gelişlerde yoğun olan yaya trafiği nedeniyle Halkapınar İstasyonu'nda izdihama yolaçtı. Aliağa yönünden gelen yolcular, Konak yönüne gitmek için Halkapınar'da aktarmalarını yaparken, Menderes yönünden gelen ve Konak'a gitmek isteyen yolcu Halkapınar'da aktarma yapmak için Alsancak Garı'na girmek zorunda kaldı. Bu nedenle yolcular, 10 dakika zaman kaybetti. Yeni yapılacak Hilal İstasyonu bu kaybı önleyecek.
 
Hedef otobüsten önce varmak
Her iki Halkapınar İstasyonu'ndan önce yan yana geldiği İzmir Metrosu'na ait viyadükler üzerindeki Hilal İstasyonu'nun altına yeni bir banliyö aktarma istasyonu yapılacak. İstasyon bittiğinde Buca yönünden gelen yolcular, Alsancak'a girmeden Hilal İstasyonu'nda aktarmayla metro hattına geçebilecek. Böylece Konak yönüne gidiş zamanı 10 dakika kısalacak. İZBAN yetkilileri Hilal İstasyonu bittiğinde Şirinyer'den Konak'a otobüsten daha önce yolcu taşımayı hedefledi. Öte yandan, Hilal istasyonu Halkapınar İstasyonu'ndaki izdihama neden olan yolcu yoğunluğunu da azaltacak. 
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER