Balık Ölümlerine İnceleme

İzmir’in Dikili İlçesi’ndeki Bademli Deresi’nde kirlilik nedeniyle balık ölümleri yaşanmaya başladı. Dikili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri dereye atıklarını bıraktığı ileri sürülen çevredeki fabrika ve sitelerde inceleme başlattı.

Balık Ölümlerine İnceleme
 
Bugün Bademli Mahallesi’ndeki Deçemko Plajı Mevkisi’nde, Bademli Deresi ile denizin birleştiği noktada, köylüler tarafından onlarca telef olmuş balığa rastlandı. Derenin üzerinin de siyah yağlı bir tabakayla kaplı olduğu gören köylüler durumu muhtarlık aracılığıyla Dikili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirdi. Köylüler, deredeki kirliliğin bölgedeki zeytinyağı fabrikaları ile yakındaki bir tatil sitenin kanalizasyon ve atık sularını dereye boşaltmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Bunun üzerine İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, incelenmek üzere dereden su ve ölü balık numuneleri aldı. Bölgedeki zeytinyağı fabrikaları ve sitelerde de denetlenmeye başladı. Kirliliğin nedeni araştırılırken Bademli Muhtarlığı kepçeyle dere ve çevresinde temizlik çalışması başlattı.
 
Deredeki kirlilik ve balık ölümlerine tepki gösteren mahalle sakinlerinden Eyüp Mustafa Maraş, "Mahallemiz, plajlarıyla ün yapmış, temiz denizi ile tercih edilen bir yer. Ayrıca bu alan levrek üreme alanı olarak gösteriliyor. Burada çevre ve doğal yaşamın korunması için yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER