Balbay'dan Minibüste Mini Miting

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay seçime iki gün kala çalışmalarını değişik yöntemlerle yoğunlaştırdı. Kahvelerden sonra minibüslerde de mini miting yapan Balbay birinci sorunun işsizlik olduğunu birebir gözlemleyerek de gördüğünü belirterek, "Bu sorunu mutlaka çözeceğiz, üreten ekonomi her şeyin ilacı olacak" dedi.

Balbay'dan Minibüste Mini Miting
Balbay minibüs baş duraklarından son duraklarına kadar yolculuk yaparak minibüse binen yurttaşlarla hem sohbet ediyor bazen de minibüs şoförüne yardımcı olup paraların toplanmasını sağlıyor. Minibüsün dolması ile birlikte hareket etmesinin ardından ayağa kalkarak yolcuları selamlayan Balbay, "Arkadaşlar kapı kapandı. Minibüs hareket etti. Beni dinlemekten başka çareniz yok" sspirisini yaptıktan sonra şöyle devam ediyor:
 
"Tabi ki bende sizi dinlemeye mecburum. Burada birlikte hem hedefimize varacağız, hem de sohbet edeceğiz. 1 Kasım seçimleri için sizden başlıca dileğimiz sandığa gitmeniz. İradenizi ortaya koymanızdır. Bir oydan ne çıkar demeyin, bir oyla geçmişte milletvekillerinin, belediye başkanlarının taraf değiştirdiğine hepimiz tanık olduk."
 
Minibüs yolcuları Balbay’a sorunlarını anlatırken, önceliğin işsizlik olduğu dikkat çekti. Aylardır iş aradığını, ancak bulamadığını belirten bir yolcu, "İşe girdiğimde de sigorta ödenmiyor, çalışma saatleri olağanüstü artıyor, tatil yaptırılmıyor böylesine insanlık dışı bir çalışma yaşamı var" sözlerine üzerine Balbay’da şu karşılığı verdi:
 
"Çalışma yaşamı ne yazık ki çatışma yaşamına döndü. Devlet burada hakem olmalı, düzenleyici olmalı, sosyal devlet kavramının gereğini yerine getirmeli. Ama ülkemizde bu maalesef olmuyor. Fedakârlıkta toplumda eşit paylaşılıyor feda kısmı size, karlı kısmı iktidar çevresinin."
 
Balbay bir engelli çocuğu olan bir kişinin, "Oğlumu sosyal hayata katmaya çalışıyoruz ama başaramıyoruz. Devletin bu konularda bize yardımcı olmasını gerekli kaygımız bizden sonra ne olacak kim bakacak" diye yakınması üzerine Balbay şu karşılığı verdi:
 
"Şu anda hükümet engelli yurttaşlarımıza bakan kişilere para yardımı yaparak görevini yerine getirdiğini sanıyor. Oysa gerçek bir sosyal devletin yapması gereken engelli yurttaşlarımızın hayata katılmasını sağlamak, onları olabildiğince birer yurttaş olarak görmek. Şu anda yapılan sadece ailesine bir miktar para yardımı yapıp ne yazık ki bu sorunu da kullanmak."
 
İşe giren yurttaşlar da Balbay’a durumu, "Öylesine işe giriş koşulları var ki almamız gereken belgeler 300-400 TL’yi geçiyor. Bunun daha pratik bir yolu olması gerekir. Türkiye’de işsizliğin bir nedeni de çalışma koşullarının bozuk olması nedeniyle herkesin daha iyi aramaya girişmesi" sözleriyle anlattı.
 
Mustafa Balbay da "Arkadaşlar üreten devlet tüm sorunları çözecek. Bunun ana çözüm yolu üretimden geçiyor. Atatürk’ün dediği gibi üretmeden tüketen toplumlar kişiliklerini, haysiyetlerini, geleceklerini yitirirler. Biz üreten ekonomiyi öne alarak emek yoğun alanlara da öncelik vererek işsizlik sorununun büyük ölçüde çözümünü sağlayacağız" dedi.
 
Balbay son duraklara gittiğinde mahalle muhtarlarına uğrayarak çevre sakinlerinden sorunlarını dinledi.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER