banner51

Balbay'dan Kiralık İşçi Tepkisi

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay TBMM’de görüşülen ’İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı olan ve kamuoyu tarafından “Kiralık İşçi Yasası" olarak bilinen tasarıyı sert sözlerle eleştirdi.

Balbay'dan Kiralık İşçi Tepkisi
TBMM Genel Kurulunda bu konuda söz alan Balbay, görüşülmekte olan yasanın, patronları çalışanlardan daha örgütlü hâle getireceğini, hükümetin küresel gidişin bir parçası olarak bu yasayı vahşi bir şekilde hayata geçireceğini önesürdü. “Bu yasayla birlikte ben, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın adını, Çatışma ve Sosyal Gerginlik Bakanı olarak değiştirmek istiyorum" diye seslenen Balbay şunları söyledi,
 
“Bu yasaya kamuoyu ’kiralık işçi yasası’ dedi. Ama kiralık bile çok iyimser bir deyim. Nerede çalışacağı belli değil, ne zaman çalışacağı belli değil. Bu insanlar o iş yerine ne kadar ait hissedecek kendini belli değil? Şu anda yaşadığımız pek çok cinayet türüne yakında iş yeri cinayetleri de eklenebilir. Gelin bu yasayı, gerçekten İş Kurumunun, devletin bir sorumluluğu olarak hayata geçirelim. Bir işçinin çalıştığı iş yerine bir aidiyeti gerekir. Geçmişte köklü kurumlarda böyle olmuştur. Benim ortaokul, lise yıllarım Nazilli’de geçti. Sümerbank basma fabrikasında o işçilerin fabrikaya sahip çıkışı, orada kaliteyi artırmak için çabası, aynı zamanda iş yerine bağlılığından kaynaklanıyordu."
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER