banner51

Balbay'a Yoğun İlgi!

Narlıdere Belediyesinin ‘Demokrasi Haftası’ etkinlikleri kapsamında düzenlediği panele konuşmacı olarak katılan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Balbay'a Yoğun İlgi!

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele İzmirlilerin ilgisi yoğun oldu. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ı dinlemek isteyen fakat yer bulamayan İzmirliler için ise Narlıdere Belediyesi tarafından, AKM’nin kafeterya ve düğün salonu bölümlerine LED ekranlar ve ses düzenleri kurularak paneli takip etmeleri sağlandı.

Halkın mücadelesi ile Mustafa’yı tekrar aramıza getirdik
 
Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel; bu hafta ‘Demokrasi Haftası’. Bizi bugün buraya Narlıdere belediye başkanımız Abdül Batur davet etti ve sizlerle buluşmamızı sağladı, kendisine teşekkür ediyoruz diyerek sözlerine başladı. Sertel “Bu hafta İzmir’de bir coşku haftası hâkim aynı zamanda. Çok uzun zamandır sizden ayrı bıraktırılan ve diğer aydınlarımız, bilim adamlarımız, komutanlarımız ve yurtseverlerimiz gibi tam 4 yıl 9 ay ve bunun büyük bir bölümünü hücrede tek başına geçiren fakat kendisini ziyaret ettiğimizde bize çok moral veren Mustafa Balbay ile bugün burada karşınızdayız. Hapishane ziyaretleri esnasında bir tek zor olan şuydu, en çok dokunan görüş süresi bitince Mustafa’yı orada bırakarak giderken insanın yüreği cız ediyordu. Mustafa’yı sonunda halk ile beraber, halkın Silivri’deki mücadelesi ile birlikte oradan aldık tekrar aramıza getirdik.” dedi
 
Borcumuzu sadece unutturmayarak ödeyemeyiz
 
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Narlıdere Belediyesinin düzenlediği Uğur Mumcu panelinde yaptığı konuşmada içinde bulunduğumuz Demokrasi Haftası’nın önemine değindi. Balbay “Bu salondaki kardeşlerimiz bu salonda akıllarında bir cümle ile çıkacaksalar şu cümle ile çıksınlar. Bu hafta ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’, yani iki olmayan şeyin haftası. Bu haftanın anlamı 24 Ocak 1993’te kaybettiğimiz Uğur Mumcu’nun aramızdan alınışının 21. Yılı ve Profesör Muammer Aksoy’un 31 Ocak 1990’da aramızdan koparılışının 24’üncü yılı. Bu iki tarih arası ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’ olarak anılıyor. Hapiste geçirdiğim günlerden sonra aklımda beliren şu düşünceleri paylaşmak isterim ki, onlara olan borcumuzu sadece unutturmayarak, sadece onların düşüncelerin düşüncelerini yaşatarak ödeyemeyiz. Artık onların düşüncelerini iktidara taşımak zorundayız. Ancak o zaman bu borç ödenmiş olur. Ben bu salondan bir söz almak isterim; böyle bir borcu ödemeye varmısınız ?. O zaman bizler için yeni bir yolculuk başlamıştır” dedi.
 
AKP iktidarının son kullanma tarihi dolmuştur
 
 Balbay iktidar partisini hedef alan konuşmasına şöyle devam etti; “Önümüzdeki dönem üç seçimin yapılacağı bir dönemdir. Türkiye’nin 21. Yüzyılda gerçek anlamdaki yönü şekillenecektir. AKP’nin 12 yıllık iktidarının ne anlama geldiğini ve bizlere neler yaşattığını takdir edersiniz ki yakinen bilenlerden biriyim. Sadece söylem ve temenni olarak değil gerçekte de AKP iktidarının son kullanma tarihi dolmuştur. Fakat AKP’nin son kullanma tarihinin gelmesi demek AKP’nin gideceği yerine CHP’nin geleceği anlamına gelmiyor. Sadece bu iktidar partisinin kötü yanlarını anlatmak yeterli değildir. Bu iktidarı değiştirmenin ana yolu ‘Biz daha iyi yönetebiliriz’, ‘Biz bu ülke yönetimine talibiz’ dememizden geçiyor. Dünyanın her ülkesinde siyaset umut üzerine yapılır. İnsanlar daha iyi bir gelecek umudu ile sandığa gider seçimlerini yaparlar. Sadece mevcut iktidar kötü olduğu için gitmez ve seçimlerini buna göre yapmazlar.” dedi 
 
Bir halk iktidarı, bir CHP iktidarı
 
Komşuları ile diğer ülke lider ve yönetimleri ile kavga ederek, suni gündemler ile dünyayı karşısına almak yerine Türkiye’nin bir gelecek planı yapması gerektiğininin altını çizen Balbay “Her ülke kendisince bir 21. Yüzyıl hedefi koymuş. Amerika 21. Yüzyıl için ‘ New American Century’ diyor. Yani yeni Amerikan yüzyılı. Çin ise 21. Yüzyılda hedef olarak tüm ürünlerin üzerinde ‘Made in China’ yazacak diyor. Rusya 21. Yüzyıl için en önemli unsur olarak enerjiyi belirlemiş. Dünyanın enerji politikasını ben yönlendireceğim diyor. Bütün bunların ortasında bizim yapmamız gereken şey ise bir halk iktidarı, bir CHP iktidarı kurup, Kılıçdaroğlu’nu başbakan yapıp, CHP’yi iktidar yapıp, bir 21. Yüzyıl planı yapmamız gerekmektedir” dedi.
 
Panelden sonra Balbay kitap imza günü 
 
Uğur Mumcu panelinin sonun Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur konuşmacı olarak panele katılan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel’e çiçek ve plaket verdi. Panelin sonrasında ise Balbay kitap imza günü sebebiyle kendisini salon dışında bekleyen büyük kalabalığın arasına karıştı tebrikleri kabul etti. Kendisine gösterilen yoğun ilgiden memnun olan Balbay kitap imzalatmak için gelen vatandaşların fotoğraf çekme isteklerini de geri çevirmeyerek ilgilerini karşılıksız bırakmadı.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER