Bakanlıktan Flaş Açıklama!

Ayrılmak istediği sevgilisi tarafından annesi öldürülen kendisi de kolundan vurulan 2 aylık hamile Ayşe Kocaoğlu, karnında bebeği olduğu için enfeksiyona karşı ilaç verilmediğinden kolunu kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen haber geldi.

Bakanlıktan Flaş Açıklama!
Türkiye’yi sarsan dramda beklenen haber geldi.
 
Ayşe Kocaoğlu isimli genç kadın Muğla Fethiye’de birlikte yaşadığı Gökhan A.’dan ayrılmak istedi. Ama Gökhan A. evlerini basıp onu da annesini de kurşun yağmuruna tuttu. Olayda annesi ölen 24 yaşındaki Ayşe Kocaoğlu kolundan yaralandı.
 
Enfeksiyon kapan ve Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kolundan ameliyat olmak için kürtaj izni bekleyen Kocaoğlu’na Sağlık Bakanlığı’ndan haber geldi.
 
Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yatan ve annesinin katilinden hamile olan Kocaoğlu için yazılı açıklama yaptı.
 
Bakanlık, anne adayının istediği kürtaj uygulamasının yapılacağını belirtirken şu şu görüşlere yer verdi: "Medyadaki 'Bebeğini almazlarsa kolunu kaybedecek' başlıklı haberlerle ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Habere konu olan anne adayının durumunu değerlendirmek için İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde Tıbbi Konsey toplanmış ve hastanın sağlık durumu nedeniyle gebeliğin sonlandırılmasına karar vermiştir. Ayrıca söz konusu hastanın hamile olduğu için, tedavisinin yapılmadığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Hastamızın antibiyotik tedavisine devam edilmekte olup, şu an için kol kaybı gibi bir durum söz konusu değildir."
 
KADINLARDAN DESTEK
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir İl Temsilcisi Sanem Deniz Kural, Ayşe Kocaoğlu'nu hastanede ziyaret etti, çıkışta yaptığı açıklamada, hastane yönetiminin kürtaj yapmamakla keyfi ve hukuksuz davrandığını ileri sürdü. Sağlık Bakanlığı'nın kürtaj kararından önce konuşan Kural, şunları söyledi: 
 
"Kardeşimizin sağlığı iyi durumda. Onu iki haftadır sağlıksız koşullarda bekletenler bu işten sorumlu. Çünkü kolunun sağlığının kötüye gittiği gözlemleniyor. Oysa talebi yasal. İlk anda kendi talebiyle yapılması gereken kürtaj yapılmamış. Bunun da nedeni Tepecik Eğitim ve Araştırna Hastanesi'nde isteğe bağlı kürtaj yapılamaması. Burası tam teşekküllü bir devlet hastanesi. Yasal bir hak olan kürtaj hakkının burada uygulanması gerekiyor. Geçen yıl başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kürtaj cinayettir' açıklamasının ardından çeşitli hastenelerde bu gibi uygulamalarla karşılaşmaya başladık. Olay basına yansıdıktan sonra yoğun kamuoyu tepkisi oluştuktan sonra hastane kürtaja karar verdi."
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun avukatı olan Aysu Yazıcıoğlu Çerçi hamile olan bir kadının kendi isteği ve yasal sınırlar çerçevesinde kürtaj olmasının engellenmesinin yasal olmadığını, bunun için herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını belirterek, "Bunun için yasa çıkarmaya çalıştılar ama gelen tepkiler üzerine geri çekildi. Hastanenin kürtajı bekletmesinin hukuki dayanağı yok. Hastanenin yaptığı keyfi bir uygumlama" dedi. 
 
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimlerinin, hastanın hak ve taleplerini de gözeterek en uygun şekilde tedavi edilmesi konusunda bugüne kadar gösterdikleri çaba ve özveriyi devam ettireceklerinden şüphesi olmadığını belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner de yazılı açıklama yaptı. Kaptaner, "Bu olayda hastanın tıbbi mağduriyeti yaşanmamıştır. Ancak kürtaj konusunda kadınların kendi bedenlerine sahip çıkarak bu konuda özgürce karar vermesi yönünde yasal engeller çıkartılmış olması, kadınlarımızın sağlıklarını tehlikeye atabilecek durumlara yol açabilecektir. Kadınların sağlığını tehlikeye atan kısıtlayıcı düzenlemelerin gözden geçirilmesi zorunludur" dedi.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER