Bakan Yıldırım, Gazetecilerle Buluştu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de gazetecilerle kahvaltılı toplantıda buluştu. Gündemde tüp geçit, Alsancak Stadı, marinalar ve ÇED raporları vardı.

Burak Cilasun / Ben TV
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İzmir'de bulunan yazılı, görsel ve dijital basın kuruluşlarının üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya İzmir basınının önde gelen isimlerinin yanı sıra milletvekilleri Hamza Dağ, Necip Kalkan, Kerem Ali Sürekli, Hüseyin Kocabıyık ve Atilla Kaya da katıldı.  İzmirli gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, çeşitli projelerdeki son gelişmeleri aktardı. Masanın ana başlığıysa İzmir Körfezi'nde hayata geçirilmesi planlanan tüp geçit projesi oldu. 
 
Tüp geçit ile ilgili Milliyet tarafından İzmirlilerin projeye desteğini ölçen ankette yüzde 61'lik desteğe rağmen yüzde 31'lik istememe oranını fazla bulduğunu dile getiren Bakan Yıldırım, bu oranını yüzde 10 civarında beklediğini dile getirdi. Bakan Yıldırım, projenin halka anlatılması noktasında daha çok çalışmaları gerektiğini söylerken 2023'e kadar "Yap-işlet-devret" modeliyle tüp geçit projesinin tamamlanmış olacağını, bu tarihin uygun koşullarda daha öne de çekilebileceğini belirtti.
 
Marinalarda gelişme yok
 
Masanın bir diğer gündem maddesi ise yine İzmir Körfezi'ne yapılması planlanan marinalar oldu. Bakan Yıldırım'dan marinalara ilişkin İzmirlilere iyi haber çıkmadı. Yıldırım henüz konuyla ilgili ciddi bir çalışmanın olmadığını belirtirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir Körfezi ile ilgili çalışmalarında ÇED raporu beklediğinin hatırlatılması üzerine çarpıcı bir çıkış yaptı. "ÇED bizim sorunsuz projelerimizi dahi en erken 6 ayda onaylıyor." diyen Yıldırım, bu konunun Bakanlık ile ilişkisinin bulunmadığını dile getirdi. Yıldırım, Çandarlı Limanı ile ilgili de çalışmaların sürdüğünü belirtip, sıkıntılara rağmen limanın önemine dikkat çekerek güvence verdi.
 
Alsancak Stadı
 
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, toplantıda dile getirilen "Alsancak Stadı ne olacak?" sorusunu yanıtlarken ise topu İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne attı. Büyükşehir'in stadın olduğu bölgedeki yerini Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devri konusunda pürüzlerin olduğundan dem vuran Yıldırım, konuyu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile gerçekleştireceği ikili görüşmede dile getirip aşmayı planladıklarını söyledi. 
 
Öte yandan 20 Aralık'ta yeni yaşını kutlayacak Yıldırım'a toplantıda bir de sürpriz vardı. Karşısında torunlarının doğum günü mesajlarından oluşan bir videoyu gören Yıldırım, duygusal anlar yaşarken, kesilen pastayla da doğum günü hediyesi tamamlanmış olundu.
 
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2015, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER