banner9

Bakan Özhaseki İzmir'de Konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kamu kurumlarına ait atıl duran ve zarar eden sosyal tesislerin satılacağını söyledi. Özhaseki, ''Tesisler zarar ediyor. İlk etapta 20’nin üzerinde yer için satış kararı aldık'' dedi.

Bakan Özhaseki İzmir'de Konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ‘kentsel dönüşüm’ çalıştayı ve bir dizi program için İzmir’e geldi. Kaya Termal Otel’de düzenlenen programa katılan Özhaseki, kentsel dönüşümün ülke için acil olduğunun altını çizdi.

Bakan Özhaseki, kamu kurumlarının ellerinde bulunan sosyal tesis adı altında şehir merkezleri ve sahil kenarlarındaki geniş arazili yerlerin satılarak kaynağın kentsel dönüşüme aktarılacağını belirtti. 

Özhaseki, “Bizim bakanlıklarımızın kamu kurumlarımızın deniz kenarlarında tesisleri var. Diyorlar ki ‘memur tatil yapsın’… Tamam yapsın da buralar zarar ediyor. Biz 20’nin üzerinde tesisi satışa çıkarttık. Diğer bakanlıklar da bunu yapacak. Ankara’nın merkezinde sosyal tesislerimiz var. Bu tesisler zarar ediyor. İçinde restoranı, oteli yılda 10 milyon kayıp var. Kurum içinde ‘efendim kırsaldan, çevre illerden gelen memurlarımız nerede kalacak’ diyorlar. İyi de bizim tesisler iki yıldızlı kardeşim. Gitsin dört yıldızlı tesisle anlaşalım orda kalsın. Parasını da biz verelim. Buralardan elde edilen tüm kaynaklar kentsel dönüşüm hesabına yatırılacak. Burada tüccarlar var. Hadi biriniz bir TL zarar eden yeri elinde tutsun bakalım. Tutmaz. Sosyal tesisleri satma kararı aldık, sürdüreceğiz” dedi.

SEKTÖRLER KAZANACAK

Bakan Özhaseki kentsel dönüşüm konusunda da açıklamalarda bulundu. İzmir’de dönüşüm çalışmalarının ilerlediğini belirten Özhaseki, “Karabağlar’da temel attık. Çalışmaları sürdürüyoruz. Belediye başkanları arkadaşlarımız hazırlık yaparsa biz de yardımcı oluruz. Biz bakanlık olarak çözüm ortaklığı sistemini hayata geçireceğiz. Biz 500 bin binayı yeniden yaptığımızda sektör de canlanacak. Bir evde kullanılan malzemeleri düşündüğünüzde istihdam artacak. Yine inşaat sektöründe çalışanlar var. Yerli ve milli sanayi gelişecek. Belediyelere sıfır faizli krediler vereceğiz” diye konuştu.

Şehirlerin geleceğinin o kentteki yerel yöneticilerin ufkuyla doğru orantılı olduğunu vurgulayan Özhaseki, akıllı, iyi niyetli, vizyonlu yöneticileri olan şehirlerin büyüyebileceğini, orada yaşayanların da keyif alacağını ifade etti.

Türkiye topraklarının yüzde 66'sının 1. ve 2. derece deprem bölgesi bulunduğunu, nüfusun yüzde 71'inin burada yaşadığını anlatan Özhaseki, "6 ve üzerinde son 100 yılda 56 deprem var. 83 bin civarında can kaybımız olmuş. Hocalarımızın söylediği büyüklüğü 7 üzerinde yarın sabah da deprem olabilir, 15 sene için de deprem olabilir. İstanbul'da böyle bir deprem olursa ne olur? En az 600 bin riskli binadan bahsediyor tüm raporlarda. İzmir ve diğer şehirlerimiz için de bir felaket var. Bunları bilip bunlara uygun hareket etmemiz lazım. Şom ağızlılık yaparak iki de bir deprem geliyor demek istemem ama bunun söylenmesi lazım, birinin buna dikkat çekmesi lazım." diye konuştu.

"DEPREME HAZIRLIKLI OLUNMALI"

Özhaseki, bir an önce depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
"5 yıl önce çıkan yasayla birtakım işler yapılmış. 5 yıl içinde 1 milyon 100 bin civarında bağımsız bölümü dönüştürecek iş başarmışız. Yeterli mi, değil. Mevzuattan, yanlış uygulamadan kaynaklı sorunlar var, bunların aşılması lazım. Mesela normalde 1 emsal ise 2 emsal yapılıyor, yarısı müteahhite yarısı vatandaşa. Sosyal donatı alanları, altyapı alanları düşünülmüyor. Bu büyükşehirlerde çekilebilir bir durum değil. Finans sorunu var ama onun da çözümleri var. Vatandaşların da ödemelerde bulunması lazım. Yeni bir hedef koyduk kendimize. 20 milyon yapı stoğumuz var, 1999 sonrası yapılan depreme daha dayanıklı öncesine göre. 5 milyon civarında sağlam yapı. 1999 öncesi 15 milyon. Türkiye'de yenilenmesi gereken bağımsız birim sayısı 7,5 milyon civarında. 15 senelik bir hedef koyduk, yılda 500 bin. Buna gücümüz, bilgimiz, teknik kapasitemiz yeterli. Bizim bir an önce seferberlikle bu işe başlayıp bu işi çözmemiz gerekiyor."

TOKİ'NİN ÇALIŞMALARI

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da kurultayın İzmir'de yapılmasının önemine değinerek, hükümetin dev projeler başlatmasıyla yatırımcılar üzerinde İzmir'le ilgili büyük moral oluştuğunun, bir çok firmanın İzmir'de inşaat çalışmalarına başladığının altını çizdi.

İnşaat sektörünün yılın ilk yarısında yüzde 6,4 büyüdüğünü, inşaat harcamalarının 2017 yılın ilk yarısında 190 milyar TL olarak gerçekleştiğini, sektörde istihdam edilenlerin oranının toplam istihdam içindeki oranının yüzde 7,6 olduğunu, bu rakamın 2 milyon 200 bin kişiye tekabül ettiğini anlatan Turan, inşaat sektörünün güven endeksinin ağustosta yüzde 3,3 arttığını belirtti.

"BU YIL DA YENİ REKOR KIRILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Turan, geçen yıl 1 milyon 341 bin konut satıldığını, bunun rekor niteliği taşıdığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bu yıl da yeni bir rekor kırılacağını düşünüyorum. İlk 7 ayda 770 bin civarında konut satıldı. Geçen yıl aynı dönemde 712 bindi. Yapı kullanma ruhsatlarında da bu büyüme görülüyor. İnşaat malzemeleri ihracatı da gelişti. Sektörel anlamda yüzde 3,5'luk bir artış oldu. Yerli malzeme kullanımı arttı, sektördeki ithalat yüzde 18 azaldı bir önceki yıla göre."

TOKİ'nin şu anda 54 ilde 181 noktada kentsel dönüşüm faaliyeti yürüttüğünü aktaran Turan, "Kentsel dönüşüm faaliyetlerindeki yaklaşımımız gelir elde etmeye dayanmıyor." dedi.

Turan, İzmir'in iş yapmakta zorlandıkları bir şehir olduğunu ifade ederek, bu ve gelecek yılın yeni bir dönem olduğunu, çeşitli ilçelerde sosyal konut üretiminde yoğun miktarda konut üretimine başladıklarını söyledi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise İzmir'deki binaların yaş ortalamasının 26 olduğuna dikkati çekerek, verilerin yapı stokunun yarıya yakının iyi olmadığını gösterdiğini belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER