Bakan Eroğlu'ndan Gediz Yorumu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gediz nehrindeki kirlilik şikayetleri üzerine yaptığı açıklamaka konuyu yakından takip ettiğini söyledi, "Yapılan çalışmalar neticesinde Gediz’in su kalitesinde önemli ölçüde iyileşme sağladık" dedi.

Bakan Eroğlu'ndan Gediz Yorumu
 
Gediz Nehri’ndeki kirliliği önlemek amacıyla Mayıs 2008’de hayata geçirilen ve Aralık 2013’te güncellemesi yapılan Gediz Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında koordinasyonu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın üstlendiğini ifade eden Veysel Eroğlu plana uygun çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Eylem planının 7 ana başlıktan oluştuğunun altını çizen Bakan Eroğlu “Bu başlıkları Evsel Atıksuların Kontrolü, Endüstriyel Atıksuların Kontrolü, Katı ve Tehlikeli Atık Kontrolü, Dere Yatağının Temizlenmesi ve Islahı, Ağaçlandırma Erozyon Kontrolü, Zirai Kaynaklı Kirliliğin Kontrolü ve Nehir Su Kalitesinin İzlenmesi oluşturuyor. 2007-2011 arasında evsel atıksu arıtma tesislerini inşa etmeleri ve katı atıklarını düzenli bir şekilde bertarafını sağlamaları için belediyelere 12 milyon liralık hibe verdik" dedi.
 
Yapılan çalışmalarla nehirdeki su kalitesinde 2007 yılına göre iyileşmeler olduğunu bildiren Bakan Eroğlu, Gediz Havzası’nda 13 organize sanayi bölgesi bulunduğunu hatırlattı. Veysel Eroğlu “Bu OSB’lerin 11’in de Atıksu Arıtma Tesisi bulunuyor. Akhisar OSB arıtması inşaat, Turgutlu OSB’nin arıtması da proje safhasında" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER