Bağbozumu Geleneği Konuşuldu

Tarihi 2600 yıl öncesine dayanan, her yıl Urla’da aynı coşkuyla kutlanan Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Bağbozumu Geleneği" söyleşisi Ankara Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi’nde gerçekleşti.

Bağbozumu Geleneği Konuşuldu

Söyleyişiye Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve eşi Günay Uyar, 22. Dönem Milletvekili Türkan Miçooğulları, Belediye Meclis Üyeleri, Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır, Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç ve Urla halkı katıldı. Söyleşide Ankara Üniversitesi Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Ege Üniversitesi’nden Yard. Doç.Dr Pınar Fedakar ve İzmir Ortodoks Topluluğu Baş Papazı Kyrillos Sykis Urla’da yıllara tanıklık eden geçmişten günümüze süre gelen bağbozumu geleneğini konuştular. Urla’nın köklü kültürel bir varlığa sahip olduğunu belirten Erkalan, günümüzden 6 bin sene önce toplu halde bulunan üzüm çekirdeklerinin şu ana kadar Türkiye’de ilk kez Urla’da bulunduğunu söyledi.

Urla Geleneksel Bağbozumu Şenliği’nin Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girmesi için Urla Belediyesi ile çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Fedakar, Bağbozumu Şenliği’nin yerelden evrensele taşınmasının Urla için çok önemli olacağının altını çizdi. Ayrıca Fedakar, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde yer alan Urla üzümü ve Urla’nın tarihiyle ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı. Söyleşinin sonunda Uyar söyleyişiye katılanlara teşekkür ederek plaket verdi. Urla’nın kültürel miraslarını koruyarak gelecek nesillere aktarmak istediklerini söyleyen Uyar, “Geleneklerimize, kültürümüze ve tarihimize sahip çıkan bir ilçeyiz. Urla’yı hep beraber dünyaya duyuracağız" dedi. İzmir Ortodoks Topluluğu Baş Papazı Kyrillos Sykis ise Başkan Sibel Uyar’a gümüş tepsi hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER