Bademler'de Yılın İlk Yağ Sıkımı Başladı

İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Bademler Mahallesi’ndeki Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yılın ilk zeytin sıkımını gerçekleştirdi. Zeytin çukuruna ilk hasadı döken Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar önderliğinde yılın ilk yağ sıkımı başladı.

Bademler'de Yılın İlk Yağ Sıkımı Başladı
 
Yaklaşık 4 dekar arazi üzerine kurulu günlük 10 ton kapasiteli taş kırım sulu pres yöntemli zeytinyağı fabrikasında zeytin sıkımı işlemini yapan kooperatifin ilk hasatına; eski milletvekili Türkan Miçooğulları, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, İlçe Tarım Müdürü Özgür Çakmak, PTT Urla Merkez Müdürü Mehmet Ali Fırat, Urla Ziraat Bankası Müdürü M. Serdar Yörük, Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever ve Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İşletme Müdürü Meltem Salman katıldı.
 
Hayırlı bir sezon olması temennisinde bulunan Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, “Burada yapılan iş sadece ilçeye, İzmir’e ve bölgeye değil tüm Türkiye’ye örnek olacak bir iş. Köy kooperatifinin kurumsal kimlik kazanarak, üç gün sonra dağılmayıp kendini devam ettirerek köylüye katma değer getirerek varlığını sürdürmesi çok önemli. Büyüyerek, refahı arttırarak köylümüze ve çiftçimize daha fazla gelir getirerek devam etmelerini diliyoruz. Üretim bizi heyecanlandırıyor. Bu ülke için kim ortaya bir şey koyuyorsa kim emek veriyorsa onunla birlikte olmak bizi heyecanlandırıyor" dedi.
 
Bademler Köyü’nün Urla sınırları içerisinde olmasından dolayı onur duyduğunu dile getiren Belediye Başkanı Sibel Uyar, bu zamana kadar varlığını sürdüren kooperatifin gelecek nesillere aktarılarak kırsal kalkınma ve kooperatifleşme sürecinde ışık tutacağını belirtti. Uyar, tüm Türkiye’ye örnek olan Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür ederek bereketli bir yıl olmasını diledi.
 
Yarımada bölgesindeki zeytin çeşitlerini ve sıkılma aşamalarını anlatan Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, hijyen kurallarına dikkat ettiklerini ve en iyi temizleme aracının zeytinin kendi suyu olan kara su olduğunu belirtti. Türkiye’nin ve İzmir’in en köklü kooperatiflerinden biri olan kooperatifin 1962 yılında kurularak faaliyete geçtiğini vurgulayan Sever, Bademler Köyü’nün yerlilerinden olan İzmir milletvekilliği ile Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapan Mahmut Türkmenoğlu’nun kooperatifleşme sürecinde ve üretimde öncülük ederek ilk adımı attığını söyledi. Sever, “Aynı ilke ve anlayışla gerçek sızma zeytinyağını günümüz koşullarına uygun devam ettirmeye çalışıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER