banner51

Ayvalık'ın Gezi Parkı Törenle Açıldı

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde belediyenin, Gezi Parkı olaylarında ölenlerin anısını ve ’Gezi ruhunu’ yaşatmak için yaptırdığı Gezi Parkı törenle açıldı.

Ayvalık'ın Gezi Parkı Törenle Açıldı
 
150 Evler Mahallesi Atatürk Caddesi’ndeki, Eski Kırlangıç Yağ Fabrikası’nın yanında 2 dönümlük boş alan ’Ayvalık Gezi Parkı’ olarak düzenlendi. Zeytin ağaçlarıyla süslenen parkın ortasına üzerinde eylemlerde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan’ın isimlerinin yazılı olduğu mermer blok yerleştirildi. ’Gezi olaylarında öldürülen gençlerimizin anısına 08 Şubat 2004 yazısı’ mermer blok öldürülen gençlerin çervevelenmiş fotoğraflarıyla süslendi. Park, törenle hizmete açıldı.
 
Törene, Ayvalık’ın Bağımsız Belediye Başkanı Hasan Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı ve DSP’den Ayvalık Belediye Başkanı Adayı olan Mesut Ergin, Altınova Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Asım Sürer, CHP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Rahmi Gençer, Gezi olayları sorasında yaşamlarını yitirenlerden Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım’ın ağabeyi Mehmet Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz’ın dayısı Semir Atasoy, yengesi Nazlı Atasoy, Ahmet Atakan’ın ağabeyi Süleyman Atakan ve vatandaşlar katıldı. Taksim Gezi Parkı’nın simgesi haline gelen ’Praksis’ adlı müzik grubu açılışta bir konser verdi.
 
Konser sonrası konuşan Ayvalık’ın Bağımsız Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Gezi Parkı olaylarının Türkiye gündemi için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtip, "Gezi’den sonra Türkiye’de asla hiçbir şey eskisi gibi olamaz. Demokrasi uğruna ve özgürlük mücadelesi uğruna haklarını, haklarımızı arayan insanları biz de asla unutmayacağız. Ayvalık halkı da özgürlüğüne düşkün insanlardır. Gezi Parkı, aydın nüfusu fazla olan Ayvalık’a yakışır bir park olacak" dedi. Başkan Türközen, adaletsizliği, haksızlığı ve zulmü asla unutmamak için yapıldığını vurguladığı parkı, Ayvalık halkına emanet ettiğini de söyledi.
 
’GEZİ PARKI DÜŞTÜĞÜ GÜN AYVALIK DÜŞMÜŞTÜR’
 
Türközen konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Unutmayıp, mücadeleye devam etmeliyiz. Adaletsizliğe, ’dur’ diyeceğiz. Haksızlara boyun eğmeyeceğiz. Artık susmak yok. Birlik olacağız ve hep birlikte kazanacağız. Bağımsız bir belediye başkanı olarak söylemek isterim ki bu park, Ayvalık’ta özgürlüğün sembolü olacak. Bu park, Taksim Gezi Parkı gibi yaşayacak. Çocuklarımızın anısı hep burada olacak. Unutulmayacak. Ayvalık Gezi Parkı düştüğü gün, Ayvalık düşmüş demektir. Bu böyle bilinsin. Ayvalık Gezi Parkı’na kim dokunacak olursa, burada bulunan insanlar olarak nerede olursak olalım, iki elimiz kanda bile olsa gelip, özgürlüğümüze, anılarımıza, çocuklarımıza sahip çıkacağız. Ayvalık Gezi Parkı, benim size emanetimdir dostlarım. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam."
 
’FAŞİST DÜZEN YIKILANA KADAR MÜCADELEDE KARARLIYIZ’
 
Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın dayısı Samir Atasoy da konuşmasında, "Türkiye’de bu hukuksuzluklar, haksızlıklar yaşanmasaydı, Gezi Parkı olayları da ortaya çıkmazdı. Bizim çocuklarımız da yaşıyor olurdu. Gezi Parkı’nda çocuklarını yitirmiş aileler olarak bu faşist düzen yıkılıncaya kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız" dedi.
 
Parkın açılışının ardından İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde Mustafa Sarısülük, Ali Ayvalıtaş, Süleyman Atakan, Mehmut Yıldırım ve gazeteci Engin Baş’ın katıldığı mini panel düzenlendi. Gazeteci Serkan Ocak’ın fotoğraflarından oluşan ’Gezi Parkı Belgeseli’ izlendi.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER