Aynı Sokakta İki İhmal

Türkiye’de yıl içerisinde, maden ve inşaatlarda meydana gelen kazalar sonrasında, en fazla tartışılan konu işçi sağlığı, güvenliği ve emniyet kuralları oldu. İzmir’de aynı sokak üzerinde 100 metre arayla çekilen iki fotoğraf, tüm yaşananlara rağmen hala gerekli dersin alınmadığını gözler önüne serdi.

Aynı Sokakta İki İhmal
Manisa’nın Soma İlçesi’nde, geçen 13 Mayıs’ta maden ocağında yaşanan kazada, 301 madenci hayatını kaybetti. 6 Eylül’de de İstanbul’da Ali Sami Yen Stadı yıkıldıktan sonra yerine yapılan Torunlar Rezidans inşaatında ise asansörün 32’nci kattan düşmesi üzerine 10 işçi yaşamını yitirdi. Yaşanan bu iki acı olayın ardından en çok tartışılan konu, işçi sağlığı ve güvenliği ile hayat kurtaran emniyet kurallarının tam olarak yerine getirilip getirilmediği oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin buralarda yaptıkları incelemeler sonrasında, işçiler için gerekli önlemlerin alınmadığı ortaya çıktı.
 
AYNI SOKAK ÜZERİNDE İKİ BİLDİK MANZARA
 
Ancak, kısa aralıklarla yaşanan bu acı olayların ardından, yapılan tüm yayınlara ve yetkililerden gelen açıklamalara rağmen gerekli tedbirlerin hala tam olarak alınmadığını gösteren iki fotoğraf, İzmir’in Şirinyer Semti’nde çekildi. Hipodrom yanındaki sokak üzerinde, birbirine yaklaşık 100 metre uzaklıkta aynı sattlerde çekilen iki fotoğraf, işçilerin yanı sıra vatandaşların da hayatlarının hiçe sayıldığını gözler önüne serdi. Fotoğraflardan ilki, üç katlı bir binanın yıkımı sırasında çekildi. Burada iş makinesi, tonlarca ağırlıktaki beton blokları, kepçesiyle yıkarken, trafiğe açık yolun kenarındaki binanın çevresinde hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı gözlendi. Güvenlik önlemleri alınmadığı gibi, hemen her dakika bina önünden geçen araçların sürücüleri için de hiçbir uyarıcı tabela konulmadı. Bu durum, yıkılan binanın yakınından giden araçlardaki kişilerin yanı sıra yoldan geçen vatandaşlar için de büyük tehlike yarattı.
 
İkinci fotoğraf ise yıkım çalışmasına yaklaşık 100 metre uzaklıktaki, yeni başlayan inşaatta çekildi. Burada da betonu yeni dökülmüş olan tonlarca ağırlıktaki birinci kat tavanına dayanak olan demir çubukların, üst üste konulmuş tuğlalar üzerine gelişi güzel tutturuluğu görüldü. Tuğlaların ağırlığa dayanamaması ya da yerinden oynaması olasılığı, buruda çalışan işçiler ve yoldan geçenler için tehlike oluşturdu. Bu inşaatta da en basit iş güvenlik önlemi olan baretin de kullanılmadığı dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2014, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER