'Aynı Sokağa Bakan İki Balkon Gibiyiz'

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu görevine atanan Argyro Papoulia, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini belirten Başkonsolos Papoulia, ''Aynı sokakta karşılıklı iki balkon gibiyiz. Aynı yola bakıyor ve aynı yolda yürüyoruz. Bizi kimse ayıramaz'' diye konuştu.

'Aynı Sokağa Bakan İki Balkon Gibiyiz'
 
Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, yeni görevi çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Başkan Kocaoğlu’nun annesinin vefatı nedeniyle düzenlenen taziye buluşmasına da katılan Başkonsolos, böyle üzücü bir olay vesilesi ile bir araya gelmekten dolayı son derece üzgün olduğunu söyledi. İzmir’de son derece sıcak bir şekilde karşılandığını ifade eden Başkonsolos Papoulia, kendini evinde gibi hissettiğini belirterek, "Geçmişteki görevim nedeniyle Türk-Yunan ticari ilişkilerini yakından takip ettim. Bu yüzden İzmir’i, İzmirli insanları tanıma fırsatı buldum. Birbirimize benzeyen bir toplum olduğumuz için hiç yabancılık çekmedim" dedi.
 
İzmir’deki belediyecilik hizmetlerini çok başarılı bulduğunu dile getiren Papoulia, "Türkiye ile Yunanistan, aynı sokakta karşılıklı iki balkon gibiyiz. Aynı yola bakıyor ve aynı yolda yürüyoruz. Bizi kimse ayıramaz. Bunlardan dolayı Türk ve Yunan işbirliğini ticaret, turizm, sanat gibi alanlarda geliştirmek istiyorum ve sizlerden destek bekliyorum. Çünkü siz ve çalışanlarınız, yıllardır hemşerilerinizi mutlu edebiliyorsunuz. Bu da işinizi ne kadar iyi yaptığınızı göstermektedir. Sizlerin desteğinizi arkamızda görmekten onur duyacağız" diye konuştu.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak karşılıklı ilişkilerin gelişmesi için her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu ise "Aynı coğrafyanın içerisinde yetişen kardeş iki toplumuz. Mutfağımız, kültürümüz, denizimiz aynı. Birbirimizi her zaman desteklemek iki ülkeye de fayda sağlayacaktır. Hepimizin tek bir amacı var; insanların barış, huzur ve mutluluk içerisinde yaşaması. Biz bu unsurları sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz, yeni şeyler üretiyoruz. Destek istediğiniz her zaman yanınızdayız" dedi.
 
Başkanı Kocaoğlu, ziyaret sonunda Papoulia’ya İzmir’in simgesi Saat Kulesi’nin işlendiği bir plaket armağan etti. Başkonsolos Papoulia’nın Başkan Kocaoğlu’na hediyesi ise Kavafis ve Seferis’in şiir kitapları oldu.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER