banner51

Aynı Filmlerdeki Gibi!

İzmir'de üniversite öğrencisi 20 yaşındaki kıza , ayrılmak istediği erkek arkadaşının uyguladığı şiddet, baskı ve tehditler üzerine Aile Mahkemesi, Avukat Mehmet Harun Elçi’nin başvurusuyla örnek bir karar aldı. Mahkeme kararına göre üniversiteli kızın fiziksel görünüşünden, yüzüne, eğitim gördüğü kurumdan, kimlik bilgilerine kadar tüm yaşamı değiştirilecek.

Aynı Filmlerdeki Gibi!
İzmir’de üniversite eğitimi alan kızın, bir süre arkadaşlık ettiği erkek öğrencinden ayrılmak istemesiyle hayatı kabusa döndü. Sürekli şiddet görmeye tehdit edilmeye ve baskıya maruz kalan genç kız, savcılığa suç duyurusunda bulundu ve ayrıldığı erkek arkadaşı için kendisine yaklaşmama kararı aldırdı.
 
BİR ÜST MAHKEME KABUL ETTİ
 
Ancak alınan bu hukuki kararların göstermelik kalması, aynı korku dolu hayatı yaşaması üzerine Avukatı Mehmet Harun Elçi ile birlikte, kendisi için çok önemli bir karar alıp yüzünün yanı sıra tüm hayatını değiştirmek için 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında harekete geçti. Şimdiye kadar aldığı raporlar, suç duyurularıyla birlikte Avukat Mehmet Harun Elçi’nin, bu yöndeki talebi Aile Mahkemesi tarafından reddedildi. Ancak bir üst sıradaki Aile Mahkemesi’ne yapılan itiraz üzerine yeniden değerlendirilen talep bu kez olumlu karşılandı.
 
HERŞEYİ DEĞİŞECEK
 
Mahkemenin kararına göre, şiddet gören kızın yüz yapısından, kimlik bilgilerine fiziksel özelliklerinden, eğitim gördüğü kuruma kadar tüm yaşamında değişiklik için karar verildi. Daha önce bir kadın için sadece 6 aylığına, isim ve soyisminin değiştirilmesi yönünde verilen karar, ilk kez bu kadar kapsamlı olarak alınmış oldu. Tüm estetik masrafların ise, yine devlet tarafından karşılanacağı belirtildi.
 
ÖRNEK KARAR OLDU
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Mehmet Harun Elçi şunları söyledi:
 
"Aslında bu sorun bu noktaya gelmemeliydi. Yani erkek için önlem alınmalıydı. Ama bu yapılamadı. Bunun üzerine müvekkilimle oturup böyle bir karar için harekete geçtik. Elbette yaşadığı o baskı ortamından kurtulacağı için çok mutlu. Ama bu kadar yıldır taşıdığı yapısını değiştirmek ise ona hüzün veriyor. Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla daha önce buna benzer olarak sadece isim ve soy isim değişikliğinin 6ı ay süreyle değiştirilmesi kararı verilmiş ama bu istenen düzeyde bir süre değil. Bu kapsamda süresiz şekilde kimlik bilgilerinin değiştirilmesi temenni edilendir. O nedenle biz çıkan bu kararı son derece olumlu buluyoruz. Estetik ameliyat devletin imkanlarıyla yapılacak. Müvekkilin şiddet mağduru olması, evinden yurdundan olması, şiddet nedeniyle çalışacak durumda olmaması nedeniyle bu ancak devlet imkanıyla sağlanabilir. Bu karar önümüzdeki günlerde başka kararların alınmasına de neden olabilir."
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER