Ayaryakıt Kaçakçılarına Darbe

İzmir’de yapılan operasyonda piyasaya kaçak yolla sürülmek istenen 1 milyon 818 ton LPG ele geçirildi.

Ayaryakıt Kaçakçılarına Darbe

Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı Aliağa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekipleri, Alo 136 kaçakçılık ihbar hattına gelen bir ihbar sonucu araştırma başlattı. Gümrük Muhafaza ekipleri, İzmir Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde kimya ve kozmetik sanayinde faaliyet gösteren bir firmanın Aerosol üretiminde itici gaz olarak kullanılmak üzere İzmit’te yerleşik bir firmadan 1 milyon 818 ton ÖTV’siz LPG satın aldığını tespit etti. Firmanın ÖTV’siz satın alınan LPG’yi üretimde kullanmayarak, akaryakıt istasyonlarına otogaz olarak sattığı, firmanın sadece 1 yıl süreyle faaliyet gösterdiği ve bu zaman zarfında üretimde kullanmayı taahhüt ettiği yaklaşık 6 milyon 500 bin TL değerindeki LPG’yi kaçak olarak piyasaya sürdüğü tespit edildi.

 
Aliağa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerince firmanın muhasebe kayıtlarında yapılan incelemede, firmanın satın aldığı ÖTV’siz LPG ile yüklü miktarda aerosol sprey ürettiği ve üretilen ürünleri İzmir, Balıkesir ve Gaziantep’te 9 firmaya sattığı belirlendi. Ancak bu firmalar hakkında yapılan araştırmada bir çoğunun paravan şirketler olduğu, bir kısmının kimya-kozmetik sektörüyle ilişkisi dahi bulunmadığı ortaya çıkarıldı. Firmanın piyasaya sattığını beyan ettiği binlerce koli ürün için kestiği irsaliyeli faturalarda yazılı nakliyeyi gerçekleştiren araç plakalarıyla ilgili yapılan sorgulamada, plakaların motosiklet ve otomobillere ait olduğu veya hiç trafik kaydı olmayan hayali plakaların kullandığı tespit edildi.
 
Paravan şirketler yardımıyla akaryakıt istasyonlarında otogaz olarak satılmak üzere piyasaya sürülen LPG’de devletin vergi kaybının 3 milyon TL olduğu tespit edildi.
 
Aliağa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliğince olayla ilgisi olduğu tespit edilen 9 firma ve 13 firma yetkilisi hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve 213 Sayılı Vergi Usul Kanununa muhalefetten Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
 
Aerosol üretiminde kullanılacak LPG’de ÖTV’nin sıfırlanmasının ardından bu sektördeki ÖTV’siz LPG satışlarında yüzde 200’e varan patlama yaşandığı ancak kimya ve kozmetik sanayinde ÖTV’siz LPG kullanılarak üretilen ürünlerin satışlarında bu boyutlara ulaşan bir artış olmadığı, sözde kimya ve kozmetik sektöründe kullanılmak üzere satın alınan ÖTV’siz LPG’nin büyük bir bölümünün akaryakıt istasyonlarında otogaz olarak satıldığı, diğer bir deyişle aerosolün LPG’nin 10 numarası” olduğu ortaya çıkarıldı.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER