Atık Yağı Getirene Hediye

Konak Belediyesi, başlatacağı kampanya ile özel bidonlar yerleştireceği okullarda, en çok atık yağ getiren öğrenciye yıl sonunda ödül verecek.

Atık Yağı Getirene Hediye
Konak Belediyesi bir yandan çevreye ciddi boyutlarda zarar veren atıkların geri dönüşümü için çalışmalar yürütürken okullarda da geri dönüşümün önemini anlatan eğitici seminerler düzenleyerek çocukları bilgilendiriyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce yürütülen eğitici çalışmalar kapsamında okullarda çevreye verdiği zararları ve geri dönüşümü konusunda dersler veriliyor. Okullarda verilen seminerlerden sonuncusu Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu öğrencilerine yönelik yapıldı. Minik öğrencilerle buluşan Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Arslanbuğa, uluslararası bir yarışma programına ’Atık Yağ’ konusunda hazırlanan miniklere atık yağların geri dönüşümü konusunda ders verdi.
 
YARIŞMA YAPILACAK
Yarışmaya hazırlanan 4. sınıf öğrencileri önce kendilerine gösterilen kısa filmi dikkatlice izledi. Ardından Müdür Arslanbuğa çeşitli görseller eşliğinde minik öğrencilere atık yağların doğayı nasıl kirlettiğini anlattı. Bitkisel atık yağların lavaboya dökülmemesi gerektiğini, suya karışan 1 litre yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini belirten Arslanbuğa, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı firmaların sadece atık yağ toplama izni var. Para ile atık yağ toplayanlara yağları vermeyin. Konak Belediyesi’nin atık yağ toplama merkezlerine yağlarınızı bırakın ya da büyük miktarda biriken yağlarınızı gelip biz alalım. Geri dönüşüm yoluyla atık yağlar biodizel olarak tekrar kullanıma kazandırılıyor. Kızartmalarda kullanılan yağlar toplanarak hem çevreye zarar vermesi önlenmiş oluyor hem de ekonomiye katkı sağlanıyor. Okullarda da atık yağ toplama alışkanlığını yaygınlaştırmak için özel bidonlar yerleştireceğiz. En çok atık yağ getiren’ öğrenciye yılsonunda hediye vereceğiz" diye konuştu.
 
6 YILDA 534 TON ATIK YAĞ TOPLANDI
Konak Belediyesi atık yağların toplanması amacıyla belediye hizmet binalarına atık yağ toplama kapları yerleştirdi. Ayrıca semt merkezleri, muhtarlıklar, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Alsancak, Güzelyalı, Halkapınar ve Hatay Zabıta Karakollarına da atık yağ toplama bidonları konuldu. 2009 yılında başlatılan kampanya büyük bir hızla yaygınlaşıyor. 32 ton ile başlayan kampanyada 2014 yılında 132.9 tona ulaşıldı. Altı yılda toplam 534 ton atık yağ toplandı.
 
Geri dönüşüm firmasına aracılık yapan Konak Belediyesi vatandaşların atık yağları teslim edebilmeleri için her türlü kolaylığı da sağlıyor. Yüksek miktarlarda atık yağ biriktiren vatandaşlar 482 53 00 numaralı telefondan dahili 1680 veya 1681’i tuşladığındaekipler yağı evden de alabiliyor.
 
Konak Belediyesi çevreye zarar veren; pil, elektronik, kağıt ve pet şişe atıklarına karşı da duyarlılığı artırmak için çalışmalar yapıyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2015, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER