'Atatürk'ün İsmini Sildiler'

Buca'daki Atatürk Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesisleri'nin tabelasındaki Atatürk ibaresi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kaldırıldı. GSİM İl Müdürü Metin Kaplan "Tesis yeni adıyla hizmet verecektir ancak Atatürk'ün adının bilerek silindiğini söylemek provokatif bir yaklaşımdır. Bu konuyu farklı yerlere çekmenin bir anlamı yok" dedi.

'Atatürk'ün İsmini Sildiler'
‘Yeni Türkiye’ tartışmalarının gölgesinde Devlet Nişanı’ndan T.C. ibaresinin ve Atatürk siluetinin kaldırılması gündemdeki yerini korurken İzmir’de de ilginç bir gelişme yaşandı.
 
Geçtiğimiz yıllarda İzcilik Eğitim Daire Başkanlığı'nı kapatarak bu görevi Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bırakan Milli Eğitim Bakanlığı, Buca Hasanağa Parkı içindeki Atatürk Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesisleri'ni de geçtiğimiz aylarda boşalttı. Tahsisi üstlenen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, yenileme ve bakım çalışmaları ile birlikte tesisin adını da değiştirme kararı aldı.
 
HT Egeli’den Can Özlü’nün haberine göre Atatürk Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesisleri'nin adı Gençlik Merkezi olarak yeniden düzenlendi ve Atatürk'ün adı tesislerden sessiz sedasız çıkartılmış oldu. Yeni tabelanın yerine asılmasının ardından, üzerinde Atatürk ibaresi bulunan eski tabela da çöpe atıldı.
 
KARARI ANKARA VERDİ
 
Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan ise eleştirilerin haksız olduğunu savundu. Atatürk'ün adının kasıtlı olarak silinmesinin söz konusu olmadığını dile getiren Kaplan "Milli Eğitim Bakanlığı, İzcilik Daire Başkanlığı'nı kapatınca, tesisleri biz aldık. Eski adı Atatürk Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesisleri'ydi. Yeni adının ise Gençlik Merkezi olması uygun görüldü. Kararı da Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü verdi, benim böyle birşeye yetkim yok. Atatürk'ün adının bilerek silindiğini söylemek provokatif bir yaklaşımdır. Çok çirkin bir ithamla karşı karşıyayız. Tesis yeni adıyla hizmet verecektir. Bu konuyu farklı yerlere çekmenin bir anlamı yok. Bu eleştirileri kabul edemeyiz" dedi.
 
KORUMAK ZORUNDA DEĞİLİZ
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan, basın birimi aracılığıyla yapılan açıklamada ise "Bakanlık bünyesindeki hiçbir tesisin tabelasında özel isim kullanmıyoruz. Tesislerimiz ya direkt ‘Gençlik Merkezi' olarak anılır ya da başına, hangi il ya da ilçede bulunuyorsa onun adı gelir. Buca'daki tesisi Milli Eğitim Bakanlığı ‘Atatürk Gençlik ve İzcilik Tesisleri' olarak kullanabilir ancak biz bu ismi korumak zorunda değiliz. Atatürk ya da Hasan Tahsin ismine ya da herhangi bir özel isme tabelalarımızda yer vermiyoruz. İzmir'in bu konudaki hassasiyetini anlıyoruz ancak bunun Atatürk düşmanlığı olarak dile getirilmesini de kabul etmiyoruz" dedi.
 
TATI’DAN SERT TEPKİ 
 
Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Atatürk isminin tesislerin tabelasından indirilmesine sert tepki gösterdi. Yapılan davranışın, Atatürk'e saygısızlık olduğunu belirten Tatı, ilgili yerlere şikayette bulunduklarını ve tabelanın eski haline getirilmesi için her türlü eylemi yapabileceklerini söyledi. Tatı "Bu görevde olduğumuz sürece, Buca'da yaşadığımız müddetçe Atatürk ismi en yukarılarda yer alacaktır" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER