Ata Evi'nde 'gençlik Aşısı'

İzmir’in Gaziemir İlçesi’nde geçen mayıs ayında açılan merkezde beden eğitimi öğretmeni Özlem Özgün’ün hazırladığı step-aerobik programı, 60 ve yaş üzeri üyeler için ’gençlik aşısı’ oldu. Kas gelişimini arttıran özel programla azalan vücut dengelerini arttıran yaşlılar, yeniden doğmuş gibi olduklarını söyledi.

Ata Evi'nde 'gençlik Aşısı'
 
Gaziemir’de yaşayan 60 yaş üstü vatandaşların sosyalleşmeleri, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Gaziemir Belediyesi tara fından kurulan Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, geçen mayıs ayında hizmete açıldı. Merkez sayesinde yaşamla yeniden güçlü bağlar kuran yaşlılar, evlerinden çıkıp sosyalleşmenin ve yeni arkadaşlıklar kurmanın, yeteneklerine göre hobiler geliştirmenin, etkinliklere katılmanın mutluluğunu yaşamaya başladı.
 
Merkezde görevli beden eğitimi öğretmeni Özlem Özgün’ün hazırladığı bir saatlik step-aerobik programı doğrultusunda haftada iki gün spor yapmaya başlayan yaşlılar, ikinci baharlarına adım atmanın keyfini sürüyor. Müzik eşliğinde yapılan sporla azalan vücut dengelerine yeniden kavuşan yaşlılar, eğitsel oyunlarla zenginleştirilen direnç egzersizleri sayesinde kas gruplarını güçlendirme olanağına kavuşuyor. 2006 yılında atletizm bayanlar 3 bin metrede Türkiye şampiyonluğu bulunan Özgün tarafından hazırlanan programla ’gençlik aşısı’ yapılan üyeler, “Kendimizi yeniden doğmuş gibi hissediyoruz. 60 yaş ve üzeri herkesi bu merkeze üye olmaya davet ediyoruz" diyor.
 
Ata Evi’yle, yaşlı vatandaşların yaşamla bağlarını koparmalarının önüne geçilerek, evlerinden çıkarılarak sosyalleşmeleri hedefleniyor. Spor odası, kütüphane, dinlenme odası ve çeşitli etkinlik alanlarının bulunduğu merkezde verilen hizmetlerle yaşlı vatandaşların fiziki, sosyolojik ve psikolojik yönden güçlenmeleri sağlanıyor. Merkezde vatandaşların kişisel beceri ve yeteneklerine göre drama, koro, enstrüman, tiyatro, resim, örgü, yemek, pasta yapımı gibi etkinlikler düzenleniyor. Psikologların da görev yaptığı merkezde üyelerin ruhsal sağlıkları takip ediliyor, sosyal ve psikolojik açıdan destek veriliyor.
 
KUŞAKLARARASI KÖPRÜ GÖREVİ DE VAR
 
Hizmet çıtasını her geçen gün yükseltmeyi hedefleyen merkezde, üyelerle 18-30 yaş arası gönüllü gençler bir araya getirilerek hem üyelerin bilgi-birikimlerini gençlere aktarmaları sağlanıyor, hem de kuşaklar arasında köprü kuruluyor. Düzenlenen seminerlerde üyeler birikimleri ile gençlere yol gösteriyor, aktif yaşlanmanın keyfini sürüyor. Gönüllü gençlerin desteği ile kültür gezileri, sinema, tiyatro günleri düzenleniyor.
 
ATA EVİ’NE KAYIT KOŞULLARI
 
Hafta içi 09.00-18.00 saatleri arası hizmet veren merkeze Gaziemir’de oturan 60 yaş ve üstü, Alzheimer ve demans hastası olmayan vatandaşlar 3 aylık üyelik bedeli olan 15 TL’yi ödeyerek üye olabiliyor. Bu şartları taşıyan vatandaşlar vesikalık fotoğraf, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle kayıt yaptırabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER