banner9

'At İzini İt İzine Karıştırmıyoruz'

Antalya'ya atanan İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, FETÖ'den trafiğe kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu. İzmir trafik sorununun çözülemeyeceğini belirten Uzunkaya, asılsız FETÖ ihbarlarına ilişkin de "At izini it izine karıştırmıyoruz." dedi.

Antalya'ya atanan İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya basın mensuplarıyla, veda kahvaltısında bir araya geldi.

Konak Polis Evi'nde gerçekleştirilen ve Ben TV'yi Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş'ın temsil ettiği kahvaltıda Uzunkaya FETÖ'den asayişe ve trafiğe kadar dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Uzunkaya, sözlerinin FETÖ ile ilgili kısmında örgütün İzmir'den çıktığını belirtirken, 15 Temmuz sonrası süreçte gelişen asılsız ihbarlara da tepki gösterdi. At iziyle it izinin karışmaması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Uzunkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Çok şükür bu süreç içerisinde ve sonrasında devam eden operasyonlarda at izinin it izine karışmaması, kuru ve yaşın birbirine karıştırılmaması gibi haklı endişe ve uyarıların ilk günden hassasiyetini hayata geçirme noktasında en üst düzeyde duyarlı olduk. Hem kirli bilgilerin ayıklanması hem de 15 Temmuz sonrasında yoğun bir şekilde gelen ihbarları denetimli olarak alınıp, gerçek anlamda sağlıklı olacağı öngörülen ihbarların çalışmalara katılması konusunda çok büyük hassasiyet gösterdik. Valilik bünyesinde değerlendirme komisyonu kurduk. Gelen ihbarları konularına göre, ihbarın mahiyetine göre, isimli ve isimsiz oluşuna göre, manipüle edilip edilmediğine göre ayırdık. Biliyorduk ki ve gördük ki bu örgüt sırf emniyet teşkilatının çok yanlış hedef şaşırtan ihbarlarla meşgul edilerek ana hedefinden şaşması için ve mesai sarf ederek enerji kaybetmesi için yoğun kirli bilgilendirmeler yaptı. 3 yıla yakın görev yaptığım ilde bugüne kadar toplam ihbar kadar, 3 ayda FETÖ ile ilgili ihbar gördüm. 22-23 bin ihbarın 15 binini ön elemede ayıkladık. Kalanını tasnife değer bulduk. Geçmişte FETÖ mensupları 1 kurunun yanına 30 tane de yaşı koyarak öyle yaktı. Sonradan yaşlar mağdur olduklarını söylediler ama gerçekten kuru olanlar da kendini mağdur gibi gösterdi. Geçmişi çok çabuk unutan bir toplumsal hafızamız olsa da, kurumsal hafızamız böyle olması gerektiğini göstermiştir. İlk günden itibaren tüm örgütler ve suçlarla ilgili tüm hassasiyetimizi sürdürdük." 

Suç oranları düştü

Uzunkaya, İzmir'de görev yaptığı süre içinde suç unsurlarıyla mücadelede de teşkilat olarak başarılı bir grafik çizdiklerini belirtirken, bu durumu rakamsal verilerle açıkladı.

"Her geçen suçu ve suçluyu besleyen unsurların, suç çeşitlerinin katlanarak arttığı bir coğrafyada, bir önceki yıla göre suç rakamını mevcut haliyle tutabilmişseniz bu bir başarıdır. İl genelinde asayiş ve terör olaylarında iyileşme sağlanmıştır. Evden hırsızlık olaylarında yüzde 20, işyeri hırsızlıklarında yüzde 17,5 dolandırıcılıkta yüzde 14 azalma sağlandı. İlimizde işlenen 2015'teki 73 cinayetin tamamı aydınlatıldı. 2016'da 60 civarında cinayet işlendi ve tamamı aydınlatıldı. Her yıl yüz binlerle ifade ettiğimiz rakamlarla gençlerimize bire bir ulaşarak gençlerimizi hayata entegre etme noktasında, suçtan uzak tutma noktasında onlarca projeyi hayata geçirdik."

 "İzmir'de trafik sorunu çözülemez"

Uzunkaya'nın İzmir trafiğine ilişkin sözleriyse toplantıya adeta damga vurdu. Celal Uzunkaya, İzmir trafiğinde sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

"İzmir'e geldiğimde en çok şikayet edilen konulardan biri trafikti. Bugün ayrılırken "Trafik çok iyi, hiçbir şey kalmamış." demeyi arzu ederdim. Trafikle ilgili Emniyet olarak yapabileceğimiz her ne ise, onu en üst düzeyde yaptığımızın altını değil her tarafını çizerek söylüyorum. Trafik vb. sorunlar sadece bir kurumun çözebileceği sorunlar değildir. Geçmişte 4 yıl Türkiye trafiğinden sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı dönemimde bu konuya o kadar vakıf oldum ki, dünya genelinde trafikle ilgili kriterlerde paydaşların kimler olduğunu, Emniyet'in denetim ve cezalarının payının ne kadar olduğunu bilen biri olarak söylüyorum. Trafikte öncelikle yol kullanıcıları zihniyet değişikliğine gitmediği sürece bugün toplantıya 1 saatte geldiğini söyleyen arkadaşımız, birkaç sene sonra 2 saatte gelecek. Her gün yüzlerce aracın trafiğe çıktığı, hiçbir yanlış alışkanlığın değişmediği, saygısızlığın en üst düzeyde seyr-ü sefer ettiği noktadayız. Ben Mardin'de, Çankırı'da, Bilecik'te, Samsun'da, Erzurum'da trafikte yol kullanıcıları hangi aymazlık ve duyarsızlık içindeyse İzmir'de de yol kullanıcıları en az o kadar duyarsız. İzmir'in merkezinde trafik ışıklarının altına aracını park edebilecek kadar duyarsız bir sürücünün olduğu yerde siz trafik düzeninden bahsedemezsiniz. Her gün ortalama 500 bin TL ve üzeri trafik cezasının yazılmasına, günde 1250 araca park ihlalinden ceza yazılan bir şehirde trafikle ilgili başka hiçbir şey konuşulamaz. Parklar yok vs. Park var da olanı bir kere doldur. Doldurduktan sonra sorumluluğu olan kişinin kapısına git eylem yap. Gereksiz eylemler yapıyoruz, birilerinin yönlendirmesiyle farklı noktalarda duruyoruz ama gerçekten hakkınızı aramak için talebinizi doğru yerde iletin. Böyle bir profilde İzmir'in ulaşım problemi çözülemedi, çözülemez. Sokakların her tarafına polis doldursanız yapacağınız bir şey yok."

Emniyet müdürleri kararnamesiyle Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Celal Uzunkaya daha sonra, görevini yeni atanan Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’a devretti. Emniyet müdürlerinin özgeçmişinin okunması sırasında, Celal Uzunkaya’nın geçmişte kendisine kurulan FETÖ’nün kumpas davasında yargılandığı ve beraat ettiği bilgisi de paylaşıldı. Yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’ın ise Gazi Üniversitesi’nde sosyal bilimler alanında doktora tezi hazırladığı öğrenildi. 
 
Kararname ile İzmir’in yeni Emniyet Müdürü olan Hüseyin Aşkın, görevini Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Celal Uzunkaya’dan devraldı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü toplantı salonundaki törene Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti milletvekilleri Atilla Kaya, Necip kalkan, CHP milletvekilleri Atilla Sertel, Murat Bakan, Musa Çam, Cumhuriyet Başsavcı vekili Okan Bato, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, eski emniyet müdürleri ile halen görevde bulunan üst düzey polis müdürleri de katıldı.
 
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ FORSUNU TESLİM ETTİ
 
Emniyet müdürlerinin özgeçmişinin okunduğu törende bazı ayrıntılar dikkat çekti. Celal Uzunkaya’nın özgeçmişinde FETÖ’nün geçmişte kendisine kurduğu kumpas davasında yargılandığı ve beraat ettiği bilgisi paylaşıldı. Yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’ın ise halen Gazi Üniversitesi’nde sosyal bilimler alanında doktora tezi hazırladığı öğrenildi. Törende Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, görevini Hüseyin Aşkın’a devretti. Bu sırada müdürlük forsunu da teslim etti. Forsu alan yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, "Forsu gururla ve onurla teslim alıyorum. Mesai arkadaşlarımla birlikte göreve onurumla devam edeceğim" dedi.
 
Veda konuşması için kürsüye çıkan Celal Uzunkaya, göreve ilk başladığı andaki heyecanı bu günde de yaşadığını söyledi. Hizmet verilen kesimlere mutlaka hesap verilmesi gerektiği anlayışına sahip olduğunu vurgulayan Celal Uzunkaya, bunu sembolik anlamda değil görevimin her aşamasında hizmet alan insanlarla açıklıkla paylaştığını söyledi. Görev yaptığı döneme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Celal Uzunkaya, "İzmir önemli bir kentimiz, kadın cinayetleri konusunda, batıya açık yüzü olarak takdim edilmesine rağmen ilimizde maalesef Türkiye ortalamasının hiçte altında kalmadı. Yıllık ortalama 80’leri bulan cinayetler işleniyordu. Bizlerin de bu ortamın iyileşmesi, olumsuzlukların giderilmesi için görev yapmamız lazım. Vatandaşlarımıza da önemli görevler düşmektedir. Terör olaylarında da, canlı bomba, bombalı saldırı gibi olayların ilimizde bu olayların esamesi okunmadıysa teşkilatımın da kısmi payı vardır. Ancak elbette rehavetin olmaması toplumun tüm kesimleri aynı ilgiyi devam ettirmesi lazım. İşbirliğinin devam etmesi lazım" dedi.
 
FETÖ’ye yönelik operasyonlarda örgüt içi itirafların azalması için çeşitli baskılar yapıldığını da ifade eden Celal Uzunkaya, "15 Temmuz’dan sonra ilimizde ülke genelinde ihbar mekanizmasına itibar edilmeye başlandı. Bunun içinde istismara yol açacak, kirli bilgilendirmelerin olduğunu öngördüğümüz içinde 15 Temmuz’dan hemen sonra valilikte bu ihbarların değerlendirilmesi için komisyon kurduk. Bu komisyon üzerinde gelen ihbarı değerlendirdik. Arada suçsuz masum insanların, kuruların yanına 2010’lu yıllardaki gibi aynı kazana, ateşe atmama adına son derece duyarlıca, bir süreci bu güne kadara getirdik. Aynı duyarlılık bundan sonra da devam ettirilecektir" dedi.
 
FETÖ OPERASYONLARINDAKİ RAKAMLARI DA AÇIKLADI
 
Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir’deki FETÖ operasyonlarına ilişkin rakamları da paylaştı. Celal Uzunkaya, "FETÖ kalkışmasını hepimiz yaşadık. 70’li yıllarda bu örgütünün doğuş yeri olarak ayrı bir anlamı var. Böyle anlamı yüksek bir kentte örgütünün kademeli kadroları günümüze kadar hayatiyetlerini sürdürdü. İlimizin merkez ve tüm ilçelerinde örgütle irtibatlı olarak her meslekten yönetici düzeyinde ABD ile bağlantı düzeyinde örgüte yıllar boyu yardımı ettiğini gördük. Bugüne kadar 4 bin 500 kişi, örgütle ilgili gözaltına alındı. Bin 700 kişi tutuklandı. Bunların arasında emniyet, askeriye, adli yargıdan, kamudan da hatırı sayısı oranda insanların olduğunu da sizlere söyleyeyim" dedi. Celal Uzunkaya, 15 Temmuz sonrası ve öncesinde yaralı, travma geçiren teşkilatlarının, mücadelede en ön safta olmasını, bunun toplum tarafından kabul edilmesini gururla karşıladığını da ifade etti. Konuşmasının sonunda Celal Uzunkaya, kırdıklarından özür diledi, helallik verdi. Celal Uzunkaya’nın konuşmasından sonra tören sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER