'Asgari Ücret' Uyarısı

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, asgari ücrette yapılacak artışın yöntemi, zamanlaması ve maliyetinin paylaşımı konusunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti, "Maliyetin tek taraflı karşılanmasını adil bulmuyoruz" dedi.

'Asgari Ücret' Uyarısı
Ocak ayından geçerli olmak üzere asgari ücretin 1300 liraya çıkacak olması işveren kesiminde tedirginlik yarattı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar asgari ücrette net ile brüt arasında yaklaşık yüzde 50 farka dikkat çekti. Asgari ücretin çalışan için 'az', işveren için ise 'yüksek' olduğunu hatırlatan Yorgancılar, "Bizler işveren olarak elbette ki, asgari ücretin açlık sınırının çok altında kalması taraftarı değiliz. Ancak, maliyetin tek taraflı karşılanmasını da adil bulmuyoruz" dedi.
 
Asgari ücretin net 1300 TL olmasının, brüt asgari ücretin 1600 TL'ye yükselmesi anlamına geldiğini kaydeden Yorgancılar, "Bu durumda asgari ücretli bir çalışanın işverene toplam maliyeti ise 1915 TL'ye ulaşmaktadır. Bunun işveren açısından anlamı ise asgari ücretli çalışanın toplam maliyetinin yüzde 28 oranında artmasıdır. Diğer taraftan, asgari ücretteki artışın işverenler üzerine getireceği esas yük; 1300 TL'nin üzerinde fakat buna yakın ücret alan kıdemli/nitelikli çalışanlara yapılmak zorunda kalınacak ücret artışları yoluyla olacaktır. Dolayısıyla asgari ücretteki artışların getireceği ilave maliyeti devlet karşılamış bile olsa, bu yan kanaldan gelecek maliyet işverenler üzerinde çok ciddi bir yük oluşturacaktır. Bunun da ücretler ve ürün maliyetinde yaratacağı artışlar yoluyla enflasyon ve ihracata yapacağı olumsuz etki dikkate alınmak durumundadır. O nedenle; asgari ücrette yapılacak artışın yöntemi, zamanlaması ve maliyetinin paylaşılması konusu oldukça iyi değerlendirilmek durumundadır" diye konuştu. 
 
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EBSO olarak yüzde 30'luk asgari ücret artışının işverene getirdiği maliyetin devlet tarafından üstlenilmesinin içinde bulunulan rekabet koşulları açısından en uygun alternatif olduğu görüşünde olduklarını belirtti. Yorgancılar şunları söyledi:
 
"Asgari geçim indirimi dahil olmak koşuluyla, yüzde 30'luk artış sonrasında, asgari ücretin işverene maliyeti yaklaşık 437 TL civarında artmaktadır. Söz konusu bu miktarın asgari ücretliler için işveren adına devlet tarafından karşılanması, işverenin yükünü hafifletirken, işçinin ücreti de artmış olacaktır. Bununla birlikte; diğer brüt ücretlerin de 1300 TL'lik kısmının vergiden muaf tutulması işveren üzerindeki yükleri hafifletecektir. Bu süreçte, Asgari ücretin bölgesel olarak tespit edilmesi hususunun da masaya yatırılmasında fayda olacaktır. Şayet, asgari ücretin tüm yükünün işveren üzerinde kalması durumunda, İşsizlik artabilecek, Kayıtdışı istihdam artabilecek, Küresel piyasalarda özellikle emek yoğun sektörlerde Türkiye'nin rekabet gücü azalabilecek , Yerli yatırımcıların yurtdışına doğrudan yabancı yatırım çıkışı hızlanacak, emek- yoğun sektörlerde yabancı sermaye girişi yavaşlayabilecek. Hem talep hem de maliyet artışlarından besleneceğinden dolayı enflasyon ilaveB artış gösterebilecek, bu da geliri artan kesimlerin bu artışın bir kısmını enflasyona yedirmesine neden olacaktır."
 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER