banner9

Arkas Koleksiyonu Bir Kez Daha Avrupa'da

Arkas Koleksiyonu’nda bulunan, Art Nouveau akımının cam sanatındaki öncülerinden Émile Gallé’nin eserleri, Organizmalar Sergisi ile İtalya’da Galleria Civica d’Arte Moderna e Contemporanea’da (GAM) sanatseverlerle buluşuyor.

Arkas Koleksiyonu Bir Kez Daha Avrupa'da
Arkas Koleksiyonu’ndaki, Fransız cam sanatının öncülerinden Émile Gallé imzalı 33 parça cam obje, 3 parça mobilya ve 1 adet el yazması mektup, İtalya’nın Torino şehrinde bulunan GAM’da düzenlenen ’Organismi. Dall’Art Nouveau di Emile Gallè alla Bioarchitettura’ adlı sergide sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bu serginin Arkas adına en gurur verici yanı Nancy Müzesi, Orsay Müzesi gibi Emile Galle konusunda dünya çapında söz sahibi kurumların eserlerinin Arkas Koleksiyonu ile yan yana sergileniyor olmaları.
 
Sergide Art Nouveau (Yeni Sanat ) akımını mimari, tasarım, fotoğrafçılık ve gıda ile bütünleştiren geniş bir yelpazenin zenginlikleri ve ilhamlar zinciri gözler önüne seriliyor. Art Nouveau akımının dekoratik sanatlar alanındaki en büyük temsilcisi Émile Gallé’nin yanı sıra, ünlü İtalyan mimar Raimondo D’Aronco, Nobel Ödüllü İspanyol sinirbilimci Santiago Ramón y Cajal, gerçek ekosistemler yaratan Fransız sanatçı Pierre Huyghe, ’Yeşil Duvarlar’ın mucidi olan botanikçi Patrick Blanc ve ekolojik ve sürdürülebilir mimarlık vizyonu ile Mario Cucinella’in eserlerine de yer veriliyor.
 
Geçen 3 Mayıs’taki açılış konuşmasında, Torino kenti adına, katkılarından dolayı Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ve sanat direktörü Niko Filidis’e teşekkürlerini ileten Belediye Başkanı Fassino, kendisine takdim edilen Arkas Resim Koleksiyonu kataloğunu büyük bir hayranlık ve beğeni ile kabul etti.
 
Sergi, 6 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER