Arıcılığı Öğrendiler, İlk Bal Hasadını Yaptılar

Bornova Belediyesi’nin tarımsal destek projeleri arasında yer alan arıcılık eğitimine katılanlar, Kayadibi Köyü’ndeki arılıktan ilk bal hasatlarını yaptı.

Arıcılığı Öğrendiler, İlk Bal Hasadını Yaptılar
Bornova Belediyesi’nin yerelde kalkınma anlayışıyla başlattığı arıcılık eğitimine katılanlar, ilk ballarını elde etti. Arıcılık eğitimine katılan 80 kişi, Bornova Belediyesi’nin Kayadibi Köyü’nde oluşturduğu 23 dönümlük arılığa kovanlarını koydu. Arılar için uygun çevrenin sağlanması amacıyla çeşitli fidanların da dikildiği arılıkta, kursiyerlere hasat yapmaları için bir oda ve sağım makinesi olanağı da sunuldu. Bahar aylarında arılığa konulan kovanlardan ilk ballar geçtiğimiz günlerde elde edildi.
 
EĞİTİMLİ ARICILAR
 
Arıcılık eğitimine katılanlar kaliteli bal üretmenin inceliklerini 20 haftalık eğitimle öğrendi. Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’ndeki eğitimlere katılan kursiyerler, son iki dersi Kayadibi Mahallesi’ndeki Bornova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Binası’nda uygulamalı olarak almıştı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Yücel’in verdiği teorik ve uygulamalı eğitimi tamamlayan kursiyerlere çift katlı arılı kovan ve arıcılık malzemeleri hediye edilmişti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER