Annenin Torun Mücadelesi

İzmir’in Buca İlçesi’nde öğretim görevlisi kızı 38 yaşındaki Serpil Erfındık, boşandığı eşi 36 yaşındaki Vedat Erfındık tarafından öldürülen Tülay Aksakal, olayın üzüntüsüyle söylediği "Ben torunumu istemiyorum, bana kızımı ve katil kocasını hatırlatıyor, yurda verilsin" sözü nedeniyle 3 yaşındaki torunu E.B.A.’nın velayet davasını kaybetti.

Annenin Torun Mücadelesi
 
Olay, 15 Aralık 2013 tarihinde Buca’ya bağlı Kaynaklar’da meydana geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim görevlisi Serpil Erfındık, 3 yıllık evliliğin ardından boşandığı eşi Vedat Atik tarafından 6 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Cinayetten sonra arkadaşının evinde yaklaşık bir hafta saklanan Vedat Atik, oğlu ve ailesini gördükten sonra teslim oldu. Oğlunu görmek için eski eşinin evine gittiğini, kucağına alıp sevdiği sırada altını kirlettiğini, temizlemesi için annesine verdiğinde ise, "Sen nasıl adamsın?" dediği için cinayeti işlediğini ileri süren Vedat Atik hakkında, ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava henüz sonuçlanmadı.
 
VELAYET SAVAŞINI BABAANNE KAZANDI
 
Cinayetten sonra teslim olmadan önce ailesiyle görüşen Vedat Atik’in, oğlu E.B.A.’nın velayetinin alınmasını istemesi üzerine, annesi Gülli Abaylı dava açtı. Babaanne Gülli Abaylı’nın velayet talebinin ardından Serpil Erfındık’ın annesi Tülay Aksakal da velayet başvurusunda bulundu. Babaanne bu başvurusunda, cinayetin hemen ardından Serpil Erfındık’ın annesi Tülay Aksakal’ın, "Ben torunumu istemiyorum, bana kızımı ve katil kocasını hatırlatıyor. Yurda verilsin" sözlerini delil olarak mahkemeye sundu.
 
Babaanne ve anneannenin velayet mücadelesinde, belirlenen üç kişilik bilirkişi heyeti de raporlarında, E.B.A.’nın velayetinin, şu anda kaldığı babaannesi Gülli Abaylı’ya değil, anneanne Tülay Aksakal’a verilmesini istedi. Buna karşılık Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevli uzman ise, anneanne Tülay Aksakal’ın torununun bir süre devlet korumasında kalmasını istemesi nedeniyle velayetin babaanne Gülli Abaylı’ya verilmesinin uygun olacağı yönünde rapor verdi. Her iki raporu da değerlendiren İzmir 13’ünci Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi, anneanne Tülay Aksakal’ın olayın üzüntüsüyle söylediği sözleri de dikkate alıp şu anda 3 yaşında olan E.B.A.’nın velayetinin, babaanne Gülli Abaylı’ya verilmesine karar verdi.
 
ANNEANNENİN SON UMUDU ANAYASA MAHKEMESİ
 
Karara tepki gösteren Serpil Erfındık’ın annesi Tülay Aksakal’ın Yargıtay’a yaptığı başvuru, itiraz makamı olmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Bir üst mahkeme olan Asliye Hukuk Mahkemesi de kararı onadı. Torununun velayetini alma mücadelesinden vazgeçmeyen Tülay Aksakal’ın son umudu ise Anayasa Mahkemesi oldu. Tülay Aksakal, avukatı aracılığıyla, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki ’Çocuğun yüksek yararına aykırı’ maddesini gerekçe gösterip Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvurunun önümüzdeki günlerde değerlendirileceği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER