banner51

Anıtlarının Önünde 'Üç Fidan' Anıldı

Buca Belediyesi tarafından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın adlarını yaşatmak için yaptırılan 3 Fidan Anıtı önünde saat 05.00’te idam edilmelerinin 41. yılı anısına tören düzenlendi.

Anıtlarının Önünde 'Üç Fidan' Anıldı

 

Buca Evka- 1 Mahallesi’nde geçen yıl açılan 3 Fidan Anıtı ve Parkı bu yıl da sabah şafağında bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı eşi Oya Tatı ile törene katılırken, CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül, 68’liler Platformu Başkanı Okan Yüksel, 68’liler Platformu Kurucularından Sancar Maruflu, DİSK Genel İş İzmir 5. No’lu Şube Başkanı Naci Çetin, Buca Kent Konseyi Başkanı Rezzan Gedik, Sivil Toplum Kuruluşları ve yurttaşlar katıldı.
 
68’LİLERDEN BAŞKAN TATI’YA TEŞEKKÜR
 
Bu yıl ikincisi gerçekleşen anma töreninde, 68’liler Platformu Kurucularından Sancar Maruflu, törenin başlangıç konuşmasında Türkiye’de bir ilk olan 3 Fidan Anıtını Buca’da hayat geçirdiği için ve asıldıkları sabah anma törenini başlattığı için Buca Başkan Ercan Tatı’ya teşekkürlerini sundu. Maruflu, “Buca bunu başardı. Başkanımız Ercan Tatı İzmir’e bu anıtı kazandırdı. Kendisine ve Buca Meclis Üyelerine teşekkür ediyorum. Burada 2. kez Deniz Gezmiş’i Yusuf Aslan’ı ve Hüseyin İnan'ı saygı ile anıyoruz ” dedi. 
 
ÖMRÜM YETTİĞİNCE BURADA OLACAĞIM
 
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı 41. ölüm yıldönümün de ikinci kez anma törenine ev sahipliği yapan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, ömrünün yettiği güne kadar 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan günde sabah 05.00’te Denizleri 3 Fidan Anıtı’nda anacağını söyledi. Başkan Tatı, “Bizi yalnız bırakmadınız. Biz ilk olarak 3 Fidan anıtı diken belediye olarak tarihe geçtik. Tabi ki örnek olmak zor bu konuda arkamızdan gelenleri görünce daha da mutlu olduk. 41. yıl önceyi zaten unutmadık ama bir kez daha burada anıyoruz. Yaşadığımız gerçekleri bildiğimiz doğruları aktarmak ve yaşatmak için buradayız. Yoksa yetişen nesil ne Deniz Gezmişleri ne de Mustafa Kemal’i bile tanımayacak. Biz sadece bildiklerimizi anlatıp ülkenin nereden nereye geldiğini aktarabilirsek, en büyük başarı budur. Zaten herkes gerçeği görecektir. 2. kez burada toplanıyoruz. Bundan sonra ömrümün yettiği sürece her 5 Mayıs saat sabah 05.00’te burada olacağım. Sizlerle bu anı paylaşmanın onuru ile yaşayacağım” diye konuştu.
 
Anmada şiir ezgileri ile konuşmasına başlayan 68’liler Platformu Başkanı Okan Yüksel,”Aşk olsun sana çocuk” dedi. Yüksel Denizlerin tam bağımsız bir Türkiye için can verdiklerine değinerek, “5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece suların denizlerin toprağa kavuştuğu gecedir. Nasıl denk düştü de Denizleri o gece astılar. Tam bağımsızlık mücadelesi yolunda hayatlarını ülkeye feda etmekten geri kalmayan Deniz ve arkadaşları bizlere büyük bir onur ve sorumluluk bıraktılar” dedi.
 
ÇETİN: GİZLİ TARİHİN İNSANLARI
 
DİSK Genel İş İzmir 5. No’lu Şube Başkanı Naci Çetin, Denizlerin bağımsızlık mücadelesinin gizli bir tarih olduğunun altını çizdi. Çetin,“Geçen yılda buradaydık. Arkadaşlar ülke ve toplumların iki türlü tarihi vardır. Bir o ülkeyi yönetenlerin egemenlerin resmi tarihi birde o ülkenin işçilerinin emekçilerinin, bağımsızlık ve demokrasi mücadelesi verenlerin yarattığı ezilenlerin tarihidir. Biz ona gizli tarih deriz. İşte biz bu tarihin insanlarıyız. 6 Mayıs gibi sembol günlerimiz vardır. Denizler bu ülkenin bağımsızlığından başka bir şey istemediler ve hayatlarını yaşamlarını bağımsızlık mücadelesinde feda ettiler. Bizlere düşen görevde onların siyasal inançlarının bugün takipçisi olarak yaşatmak” şeklinde konuştu.
 
CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül ise Denizlerin bireysel değil Türk halkı için savaştıklarına vurgu yaptı. Gül, “ABD Emperyalizmine karşı ve Türkiye’nin tam bağımsız olması için çalıştılar. Türk halkının özgürlüğü için savaştılar. Bu kardeşlerimizin bireysel bir sorunları yoktu. Tek derdi vardı. Türkiye halkının rahat, huzurlu ve bağımsız bir halk olmasıydı” dedi.
 
Anma töreninin ardından Başkan Tatı önderliğinde diğer katılımcılar Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın anısına mum yakarak 3 Fidan Anıtına kırmız karanfil bıraktılar. Daha sonra 68’liler Platformu Üyeleri Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya gerçekleştirdiği anma etkinliği anısına Deniz Gezmiş’in fotoğrafının yer aldığı çerçeveyi armağan ettiler.
 
 
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2013, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER