banner51

Anık'tan Taksi Durağı Uyarısı

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, kentteki alışveriş merkezlerinde (AVM) yeni taksi durağı kurulacağı belirtilerek, esnafından para toplayarak haksız kazanç elde etmek isteyenler olduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

Anık'tan Taksi Durağı Uyarısı
İzmir’de yeni kurulan ve faaliyet gösteren AVM’ler ilginç bir sorunu da beraberinde getirdi. AVM’lere yasa dışı olarak taksi durakları kurulmaya çalışıldığını, İzmirli taksici esnafı üzerinden haksız kazanç elde edilmeye çalışıldığını belirten İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası yönetimi harekete geçti.
 
Taksi Durağı kurmak için öncelikle taksi esnafı olunması gerektiğinin altını çizen Oda Başkanı Celil Anık, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden taksi durağı talep etme ve alma yetkisinin İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasın’da olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Anık, "AVM’ler İzmir’de sosyal yaşamda önemli rol oynamaktadır. AVM’ler önemli bir çekim merkezi konumundadır. Müşteri yoğunluğu, taksi sektörünü de olumlu etkilemektedir. İzmir’de faaliyette bulunan veya yapımı devam eden bütün AVM’lerin çevresinde biz de taksi esnafı olarak vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Ne var ki taksi sektörü içerisinde yer almayan, bu sektörü sadece rant kapısı olarak gören bazı girişimciler AVM yönetimleriyle anlaşarak, yasal olmayan bir şekilde taksi durağı kurduklarını açıklamaktadırlar. Esnafımıza yüksek fiyatlar karşılığında bu durakları pazarlayarak, haksız kazanç elde etmeye çalışmaktadırlar. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak, esnafımızın bu kişilere para ödeyerek yasal olmayan bir işe girmemeleri ve sonucunda mağdur olmamaları için gerekli çalışmaları başlattık. Gerekli düzenlemeler ve önlemler için İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Taksi durakları birer rant kapısı değildir. Taksi esnafının üzerinden haksız kazanç sağlamaya çalışanlara asla taviz vermeyeceğiz" dedi.
 
İzmir’de taksi durağı kurmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlen şartların geçerli olduğunu, bunların da yasa ve meclis kararlarıyla belirlendiğini dile getiren Anık, taksi durağı talep yetkisinin İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda olduğunun altını çizdi. Taksi esnafı olmayan kişilerin taksi durağı kurulması için talepte bulunamayacağını ifade eden Anık, sektör içerisinde de bu kişilere destek veren bazı kişilerin bulunabileceğini, bunlara asla müsade edilmeyeceğini ve uyarılacağını ifade etti. İzmirli taksi esnafına seslenen Anık, alışveriş merkezlerinde taksi durağı hakkı satın aldıklarını söyleyerek esnaftan para isteyen kişilere itibar edilmemesini, bu durumla karşı karşıya kalan esnafın İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na başvurmalarını istedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER