banner9

ALTO'da Dış Ticaret Eğitimi Düzenledi

İzmir’in Aliağa Ticaret Odası (ALTO) tarafından ilçede dış ticaretin istenilen düzeye getirilebilmesi ve sektörün etkinleştirilmesinde yaşanan nitelikli dış ticaret eleman açığının karşılanabilmesine yönelik Dış Ticaret Eğitimi düzenlendi.

ALTO'da Dış Ticaret Eğitimi Düzenledi
 
ALTO Toplantı Salonu’nda gerçekleşen eğitim seminerinde katılımcılara; dış ticarette temel kavramlar, dış ticaret teklif ve sözleşme hazırlama uygulamaları, uluslararası ticarette teslim şekilleri, lojistik operasyon-taşıma yönetimi, lojistik uygulamalar ve taşıma sigortası, dış ticarette ödeme şekilleri, dış ticarette tahsilat risklerini minimize etme ve dış ticarette kullanılan evraklar konularında detaylı bilgiler verildi.
 
Dış ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan elemanların yanı sıra sektörde çalışmayı hedefleyen üniversite mezunu gençlerin de katıldıkları eğitim hakkında konuşan ALTO Başkanı Adnan Saka, ticareti, sanayisi ve hizmet sektörü ile İzmir’in lokomotifi konumundaki Aliağa’nın mevcut potansiyelini ihracata daha fazla yansıtması gerektiğini vurguladı. Küresel rekabet ortamında ticaret yapabilmek için bu tür eğitimlerin önemli olduğunu ifade eden Saka, "Ülkemizde ve dünyada yaşanan her ekonomik güçlük rekabetin daha sert hale gelmesine neden oluyor. Böyle sert bir rekabetin olduğu dış ticarette daha rasyonel ve girişimci davranabilmek gerekiyor. Bu noktada işletmeler için yetişmiş nitelikli elemanlara sahip olmak büyük önem taşıyor. Dış ticaret ile ilgili kuruluşlarda çalışacak elemanların sürekli değişim gösteren piyasa koşulları ve teknolojiyi izleyebilecek seviyede, teknik ve mesleki bilgiye sahip olmaları gerekiyor. İşletmelerimizin başta dış ticaret olmak üzere değişik bölümlerinde çalışan personelinin niteliğini yükseltmek amacıyla düzenlenen bu iki günlük eğitimimizde katılımcılara oldukça faydalı bilgiler sunuldu. Eğitimimizin katılımcılara yararlı olmasını diliyorum" dedi.
 
EĞİTİMLER SÜRECEK
 
Başkan Saka, ALTO’nun genç mezunların, kobilerin, dış ticaret yapmak isteyen kuruluşların, ihracatçı firmaların, sanayici ve iş adamlarının kendilerini geliştirmelerine, küresel pazarda söz sahibi olabilecek bilgi ve donanımı edinerek rakipleriyle mücadele güçlerini artırmalarına yardımcı olmak amacı ile yeni eğitimler düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER