'Altınkum Beklemeye Alınıyor'

Çevre Bakanlığı’nın ilçeye 4 katlı bina yapacak TOKİ’nin planlarını birkaç günde hem hazırlayıp hem de onayladığını belirten Başkan Tütüncüoğlu, “İtirazlara rağmen TOKİ’yi jet hızıyla geçirenler, 21 yıldır çözülemeyen Altınkum için sadece revizyon yapıyor” dedi

'Altınkum Beklemeye Alınıyor'
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Çeşme’nin Reisdere Mahallesi’nde yapmak istediği 4 katlı binlerce konut için sadece birkaç günde imar planı değişikliği yapıldığını ve onayladığını hatırlatan Çeşme Belediye Başkanı Tütüncüoğlu, aynı bakanlığa 21 yıldır “yapılamayan” Altınkum’un imar planlarını sordu. Başkan Tütüncüoğlu, “Altınkum için beklenen 25 binlik, 5 binlik ve binlik planlar, Çeşmeli istediği, ihtiyaç duyduğu halde gelmiyor, yıllardır sadece 25 binlik plan ve revizyonları yapılıyor. 5 binlik ve binlik planların adı bile geçmiyor. Dört katlı TOKİ planları ise istemediğimiz ve ihtiyaç duymadığımız halde, yangından mal kaçırıyor gibi hazırlanıyor, onaylanıyor” dedi. 
 
2 milyar dolarlık yatırım
 
Rus, Katar ve Dubai’den gelen yatırımcıların, Çeşme’nin Altınkum ve Şifne bölgelerine yatırım yapmak için sırada beklediğini belirten Başkan Tütüncüoğlu, “Herkes biliyor ki; ilçenin en büyük ihtiyacını kış turizmi. Biz, kışın gelen turist sayısını artırmak için adım atıyor, mücadele ediyoruz. Görüştüğümüz tüm firmalar ilçemize her hafta bin 500 turist getirebileceklerini fakat bunun için ihtiyaç duydukları kaliteli yatak kapasitesinin 30 bin olduğunu söylüyor. Şu an kapıda bekleyen yatırımcılar ilçeye çevreye uygun 2 milyar dolara yakın turizm yatırımı yapmak için hazırda bekliyor. Yer var, yatırımcı var fakat imar planı yok” şeklinde konuştu.
 
Otelleri de TOKİ yapsın
 
Otel sayısını artırıldığı takdirde ilçenin hem kış turizmi konusunda gelişeceğini hem de binlerce kişiye iş sahası açılacağını kaydeden Başkan Tütüncüoğlu, “Planları onaylasalar ilçeye de ülkeye de büyük hizmet etmiş olacaklar. Eğer yatak sayısı 30 bine ulaşırsa, termal kaynaklar için Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere kış aylarında her hafta dünyanın her yerinden çok sayıda turist, termal tedavi için ülkemize gelecek. Fakat TOKİ’nin imar planlarını bir an önce hazırlamak için elinden geleni yapan bakanlık, bu konuyu görmezden geliyor. Madem o bakanlık sadece TOKİ için çalışıyor, vatandaşı ve Çeşmeliyi saymayıp sadece TOKi’ye onay veriyor. O zaman otelleri de TOKİ yapsın” diye konuştu.
 
Avrupa’nın yıldızı olmuştu
 
Çeşme’nin en büyük ihtiyacının, 4 katlı TOKİ konutları ve bu betonlaştırma projesinin bayraktarlığını yapanların iddia ettiğinin aksine, “kış turizminin geliştirmesi” olduğunu belirten Başkan Tütüncoğlu, şöyle konuştu: “İlçenin 2 (Zemin +1) katlı yapısını hiçe sayan 4 (Zemin+3) katlı konutlarını acil diye tüm onayları jet hızında geçirdiler. Çeşme’nin gerçek ihtiyaçları konusunda ise kulaklarının üzerine yatıyorlar. “TOKİ’yi yerel seçimlere yetiştirelim” diyeceklerine, şu planları önümüzdeki sezona yetiştirelim gözüyle baksalar, şimdiye kadar çoktan “kaliteli yatak sayısı sorunu” çözülmüş ve Çeşme hem Türkiye hem de Avrupa’nın kış ve termal turizm konusunda yıldızlarından biri haline gelmişti” diye konuştu. 
 
Bırakın konutları biz yapalım
 
Çeşme Belediyesi’nin ilçenin Reisdere Mahallesi’nde TOKİ’nin 4 katlı konut yapacağı araziye komşu olan arsada geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar için 2 katlı konut yapmak için Nisan 2010’dan beri izin beklediğini hatırlatan Başkan Tütüncüoğlu, “Arazi bizden, inşaat bizden. Bakanlıktan 2 katlı düşük yoğunluklu konut yapmak için 3.5 yıldır izin bekliyoruz vermiyorlar. Ondan sonra bitişiğindeki arazide 4 katlı, yüzde 500 yoğunluk artışı ile konut yapımına birkaç günde hem izin hem de onay veriyorlar. “Yoksullara” kisvesi altında Çeşme’nin kat iznini 4’e çıkarmaya çalışıyorlar. Mesele konutsa izin verin biz yapalım, Çeşme’yi betonlaştırmayın” diye konuştu. 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER