Altındaki Artış, Olumsuz Etkiledi

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Divan Üyesi, Salihli Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Osman Özsaraç, fiyatların artmasıyla birlikte vatandaşların yastık altındaki altınlarını satmaya başladığını, altın alanın çok olmadığını söyledi.

Altındaki Artış, Olumsuz Etkiledi
Son birkaç ayda sürekli artış gösteren altın fiyatlarının, vatandaşların alımını düşürdüğünü belirten Osman Özsaraç, “Kıymetli madenlerdeki artış sektörde bir daralmaya neden oldu. Bu daralma sıkıntısı nedeniyle sektör üyelerimizde kayıplar yaşıyoruz" dedi. Salihli’de faaliyet gösteren kuyumcuların mevcut piyasayı işyerlerindeki dijital ekranlarından anlık olarak takip ettiğini belirten Özsaraç, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Tüketiciyi bilinçlendirmek adına anlık kotasyon ve aktivasyon çalışması yapıyoruz. Ancak vatandaşın alımı artıştan dolayı yüzde 70 oranlarında düştü. Düğün sezonu diye bilinen zamanlarda olmamıza rağmen eskisi kadar çok altın alınmıyor. Önceden takı olarak kullanılan altın, artık yatırım amacıyla alınıyor. Birçok kişi de düşüş olmasından korkarak elindekileri bir an önce bozdurmak istiyor. Bu da ciddi bir alım gücü gerektiriyor. Vitrinde duran altının fiyatının artması satış olmadığından kuyumcular için bir şey ifade etmiyor."
 
Batı Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Konfederasyonu ile İzmir Kuyumcular ve Mücevherciler Konfederasyonu üyesi olduklarını da söyleyen Özsaraç, "Sıkıntı yalnızca ilçemizde değil. Ülke genelinde meslektaşlarımız aynı sıkıntıları yaşıyor. 1992’de 126 olan sayımız, şu anda 39 kuyumcu, 4 tamirat ve 2 adet 22 ayar bilezik üretim atölyesi ile birlikte toplam 45’e düştü. Böyle devam ederse para birimlerine güvenmeyerek, güvenli liman olarak görülen altın, bu özelliğini kaybedecek" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER