banner51

'Altın Kısa ve Orta Vadede Kazandırmıyor'

Yatırım kararı vermenin iyice zorlaştığı yılın son günlerinde, Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Umut Halaç, yatırımcılara, önerilerde bulundu.

'Altın Kısa ve Orta Vadede Kazandırmıyor'
Doç. Dr. Halaç, özellikle son dönemde yaşanan gelişmelerin yatırım tercihlerinin yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurduğunu belirterek, “Gelecek yılın ilk üç ayındaki yapılması beklenen faiz indirimi yapılmadan kredi almamak faydalı olacaktır. Kısa ve orta vadede altın tercihinden de uzak durulmalı. Dalgalanmalar belirsizliği arttırdığı için dolar ile borçlanmamak gerekir. Borsadaki belirsizlik de sürüyor ve yukarı gitmek için bazı itici motivasyonlara ihtiyacı var. Yatırımcılar, yıl sonuna kadar, olabildiğince likit varlıklarda kalsınlar, lira bazında faiz oranları tatmin edici oranlarda olmadığı için yıl sonuna kadar dolar faiz oranlarına yönelmek faydalı olacaktır” dedi.
 
 Para ve sermaye piyasalarında yatırım kararı vermenin zorlaştığı yılın son günlerinde, Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Umut Halaç,küçük yatırımcılar için portföy önerilerinde bulundu.
 
 ALTINDA BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
 
Altındaki belirsizliğin devam ettiğini ve altın fiyatlarının gevşemeye devam edeceğini düşündüğünü kaydeden Doç. Dr. Halaç, “Bununla birlikte Amerikan ekonomisinin yavaş da olsa toparlanmaya devam etmesi, Doları gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında güçlendiriyor ve değerini yükseltiyor. Türkiye’deki göreceli yüksek faiz oranları, Dolar kurunun hızla yükselmesini engelleyerek aslında bir açıdan yararlı bir araç olarak çalışıyor” diye konuştu. 
 
Halaç, kısa vadeli önerilerini ise şöyle sıraladı:
 
- Gelecek yılın ilk üç ayındaki yapılması beklenen faiz indirimi olmadan kredi almamak faydalı olacaktır.
 
- Altındaki gevşeme devam edeceğinden, kısa ve orta vadede altın tercihinden uzak durulmalı.
 
- Dolar kurundaki yükselme eğilimi devam ediyor ama Türkiye’deki göreceli yüksek faiz oranı kurun hızla yükselmesine engel. Bu bağlamda Dolar kuru 2.25-2.30 arasında yılı tamamlar. Dalgalanmalar olabilir, belirsizliği arttığı için dolar ile borçlanmamak gerekir. 
 
- Borsadaki belirsizlik devam ediyor ve yukarı gitmek için bazı itici motivasyonların ortaya çıkması bekleniyor. Moody’s in raporu bu itici gücü sağlamadı. Borsada yatırım için de beklemede kalınmalı. 
 
- Bu durumda yıl sonuna kadar verilecek tavsiye, olabildiğince likit varlıklarda kalmak olacaktır. Lira bazında faiz oranları tatmin edici oranlarda değil, yıl sonuna kadar Dolar faiz oranlarına yönelmek faydalı olacaktır.
 
Yılın son iki ayına petrol fiyatlarındaki gevşemenin etkilerini tartışarak girdiğimizi kaydeden Doç. Dr. Umut Halaç, “Brent petrol 78 doların altına geriledi ve son 4 yılın en düşük düzeyine indi. Bu durum bize açıkça göstermektedir ki petrol fiyatlarındaki gevşeme beklentileri yılsonuna kadar devam edecek. Türkiye, komşu ülkelerindeki sorunlar nedeniyle beklenen dış ticaret performansını gösterememesine rağmen, düşen petrol fiyatlarından yararlanacaktır. Düşen petrol fiyatları, cari açığı göreceli olarak azaltacaktır bu da sadece cari açığa yansıyan enerji faturasının hafiflemesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanında bu yıl enflasyon hedefini tutturamayacağımız ortada. Ancak bu kötü durumla birlikte, gelecek yılın ilk yarısında hatta ilk dört ayında, enflasyon oranında düşüşlerin görüneceği şimdiden kendini belli ediyor” diyerek enflasyon ve cari açık öngörülerini paylaştı. 
 
FAİZ İNDİRİMİ GELEBİLİR
 
Umut Halaç, bu durumda Merkez Bankası’nın gelecek yılın ilk üç ayında faiz indirimine gidebileceğini belirterek, “Bu faiz indirimini, siyasi iradenin isteğine ve petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlamaya çalışanlar çıkacaktır, ama aslında durum öyle değil. Tabii ki cari açıktaki azalma, Merkez Bankası’nın elini güçlendirecek. Merkez Bankası, siyasi isteğe rağmen faiz indiriminin enflasyonu oluşturan koşulların ortadan kalkmadan yapılmayacağını belirtti. Gelecek yılın ilk üç ayındaki enflasyonda gevşeme ile birlikte, faiz indiriminin de gerçekleşeceği açıkça ortada” dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER