banner9

Alsancak'a Dijital Mamografi Cihazı

İzmir’deki Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nde son sistem dijital mamografi cihazı hastaların hizmetine sunuldu. Sağlık Bakanlığı’nın girişimleri ile hastaneye kazandırılan cihaz sayesinde meme kanseri teşhisi artık çok daha kolay ve hızlı yapılabilecek.

Alsancak'a Dijital Mamografi Cihazı
 
Cihazın teminin ardından hastanede mamografi çekim odası hazırlanırken Türkiye Atom Enerji Kurumu (TAEK) tarafından ruhsatlandırılan görüntüleme biriminde görev yapacak personellerin eğitim süreci de tamamlandı ve dijital mamografi ile çekimlere başlandı. Dijital mamografi sayesinde kitlenin iyi ya da kötü huylu olup olmadığı ayırt edilebiliyor ve çok erken evrede kanser teşhisi konabiliyor. Bu nedenle hiç yakınması olmasa da 40 yaşın üzerindeki kadınlarda yılda bir kez mamografi tavsiye ediliyor. Memede ele kitle gelmesi, meme başında çekilme, kanlı akıntı gelmesi, meme cildinde kalınlaşma ve koltuk altında beze fark edilmesi gibi durumunda da biran önce doktora başvurmak gerekiyor.
 
DİJİTAL MAMOGRAFİ NEDİR?
 
Normalde analog detektör olarak kullanılan mamografi filminin yerini teknolojik gelişmelerle dijital detektörler almaya başladı. Dijitay mamografide film yerine dijital detektörler kullanılıyor, elde edilen imajlar yüksek rezolasyonlu, özel ekranlarda veya film benzeri çıktılara baskı alınarak değerlendiriliyor. Dijital mamografi cihazı kullanılan hastaların aldığı radyasyon dozu da yaklaşık yüzde 50 daha az oluyor. Çekim süreleri klasik mamografiye oranla daha kısa.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER