Alsancak Garı Önünde Tören Düzenlendi

Ankara'daki patlamada hayatını kaybedenler için İzmir’de yürüyen 5 bin kişi, Alsancak Garı'nda anma töreni düzenledi.

İzmir’in Gündoğdu Meydanı’nda, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı üzerine toplanan yaklaşık 5 bin kişi, Ankara’da düzenlenen terör saldırısına tepki için Alsancak Garı’na yürüdü. AK Parti aleyhinde slogan atan grup, barış çağrısı yaptı.
 
Ankara’da geçen cumartesi günü düzenlenen terör saldırısının ardından dün İzmir’de yapılan tepki yürüyüşü bugün tekrarlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı üzerine yaklaşık 5 bin kişi Gündoğdu Meydanı’nda toplandı. Gruba, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, HDP İzmir milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Müslüm Doğan da destek verdi. Ankara’daki saldırıda yaşamını yitiren Birleşik Taşıma İş Sendikası üyesi 13 kişiyi anmak isteyen grup, sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden Bornova Sokağı’nı kullanan grup, Alsancak Garı’na yürüdü. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde slogan atan grup adına ortak basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Bahri Akkan yaptı. Garların, kavuşma ve ayrılıkların en iyi görüldüğü yer olduğunu belirten Akkan, "Bazen bir başka şehirden gelen sevdiğimizi buralarda karşılar, gideni buralardan uğurlarız. Ve buraları buluşma noktaları olarak kullanırız. Biz de 10 Ekim’de geçmişteki birçok mitingde olduğu gibi Ankara Tren Garı’nın önünde buluştuk. Barış özlemiyle oraya gelen 10 binlerce dostumuzla, yoldaşımızla buluştuk. Barışa kavuşma çabasında buluştuk. Ancak aynı yerde 100’den fazla insanımızdan ayrıldık, onları bir garın önünde bıraktık. Ankara Tren Garı bundan sonra aklımızda maalesef hep bu haliyle kalacak.
 
O garın önünde bıraktıklarımız arasında Birleşik Taşımacılık Sendikamızın 10’dan fazla üyesi de vardı. Bugün burada buluşmanın, sadece onların değil, saldırıda yitirdiğimiz herkesin anısına bir saygı ifadesi olduğunu düşünüyorum. 7 Haziran’dan bugüne iktidar hırsıyla bir iç savaşta kaybedilecek kadar insanımızın, yaklaşık 700 kişinin canını alanlara Ataol Behramoğlu’nun dizeleriyle seslenmek isterim; ’Ve cellat uyandı yatağında bir gece, tanrım dedi bu ne zor bilmece, öldükçe çoğalıyor adamlar, ben tükenmekteyim öldürdükçe.’
 
Evet, dostlarımızı öldürenler sadece onların değil, ülkemizdeki toplumsal barışın da cellatları. Ve biz barış isteyenler, diktatörlük heveslerine karşı başkaldıranlar, dün Gündoğdu Meydanı’nda ve bugün burada görüldüğü üzere, onlar öldürdükçe birbirimize daha çok yaklaşıyoruz. Bu onları korkutuyor. Ancak biz korkmuyoruz, çoğalıyoruz. Biz çoğaldıkça, onlar azalacak. Biz mücadele ettikçe barışa daha çok yaklaşacağız" dedi.
 
Açıklama sırasında, gruptaki bazı görevliler, simit satmak isteyen seyyar satıcıları güvenlik gerekçesiyle alandan uzaklaştırdı. Açıklamanın ardından grup dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER