banner9

Aliağa'da Ballı Satış

Erol Yaraş yazdı: Kocaoğlu’nun isteğini görmemezlikten gelen Acar ne şufa hakkını kullandı ne de Kocaoğlu’nun ikazlarına kulak astı.

Aliağa'da Ballı Satış

EROL YARAŞ YAZDI...

Allem etti kallem etti Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tartışmalı araziyi yok pahasına karşı tarafa sattı.

Başından beri arazi satışıyla ilgili Başkan Acar’ın tavrını anlamak mümkün değil. Anlatmak istese de anlatamaz ve aynı zaman sorulara da cevap veremez. Neden mi? Her şey kabak gibi ortada. Sonuçta değerinin neredeyse 5’te 1’ine satılmış bir arazi var ortada.  

Aliağa Çatlıdere’deki 500 dönümlük araziyi sırf Aliağalıların kullanımına açılsın diyerek rayiç bedelden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu satın almak istedi. Bir yazıyla isteğini Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a ileterek şufa hakkının kullanılması doğrultusunda görüş belirtti.

Kocaoğlu’nun bu isteğini görmemezlikten gelen Acar ne şufa hakkını kullandı ne de Kocaoğlu’nun ikazlarına kulak astı. Aliağalıların malı olan çok güzel bir araziyi öyle böyle derken metrekaresi 50 liradan, azınlık hissesine sahip olan karşı tarafa sattı.

Aliağa CHP örgütü şimdi bu konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. Burada CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz’ın gerekçeleri çok önemli.

1-    Burası imar terkleri yapılarak, müstakil ve inşaat yapmaya uygun hale getirilmiş bir arsa değildir. Bu nedenle Başkan Acar’ın iddia ettiği gibi diğer hissedara encümen kararıyla satılamaz. Hisseli dahi olsa bu vasıftaki arazinin satışı için meclis kararı gerekir.

2-    Bu vasıftaki bir arazinin tapu devri yapılırken, tapu müdürünce encümen satış kararı ekinde meclis kararı aranmalıdır. Satan belediye başkanı ve satış yapan tapu müdürü yasaya, hukuka aykırı işlem yapmıştır. 

3-    Hazine arazilerinde, hazine hissesinin yüzde 40’ı aşması durumunda diğer hissedara doğrudan satış yapılamaz ve ihaleye çıkılır. Bu arazide belediye hissesi yüzde 98, alıcı hissesi yüzde 2’dir. 

4-    Belediye Meclisi 2017 Eylül toplantısında, kamu çıkarının korunması için belediye başkanına ön alım hakkı ile küçük hisseyi satın alma görevi vermiştir. Belediye başkanı kendisine verilen görevi yerine getirmemiş, kamu zararına yol açmıştır. 

Başkanın ön alım hakkını kullanmama sebebinin ise hisseli satış yoluyla araziyi yandaşına devir etme amaçlı olduğu şu anda açıkça görülmüştür.

Anlattığım nedenlerle bu satış işlemi, hukuka, kamu hakkına ve ahlaka uygun değildir.

Ben de Durmaz’a katılıyorum. Her ne kadar Başkan Acar “bu satış, kitabına uygun” dese de ahlaki olduğunu söyleyemez.

CHP’lilerin iddiasına göre arazinin minimum metrekare fiyatı 600 - 800 lira arasında. Bu rakamları bir kenara bırakın 500 lira bile olsa yine de Aliağa Belediyesi’nin ve kamunun çok büyük bir maddi kaybı vardır.

Anlaşılamayan ve kafaları karıştıran bir soru da neden Başkan Acar’ın bu araziyi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne aynı paraya satmadığıdır. İkinci bir soru da Başkan Acar’ın Aliağalıların kullanımına açılacak böyle bir araziyi neden yok pahasına elden çıkardığıdır.

Evet, başta Aziz Kocaoğlu olmak üzere İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Aliağa’daki tüm sivil toplum örgütleri bu işin üzerine gitmeli ve bu ballı satışı iptal ettirmelidirler.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER