Aliağa, Limanlarıyla Öne Çıktı

İzmir’in bünyesinde barındırdığı stratejik sektörlerle dev bir sanayiye sahip ilçesi Aliağa, son dönemde limanlarıyla deniz ticaretinde de öne çıkmaya başladı.

Aliağa, Limanlarıyla Öne Çıktı
Ege’nin dünyaya açılan kapısı olan Nemrut Körfezi’nde bulunan Tüpraş, Petkim, Ege çelik, İzmir Demir Çelik, POAŞ, Ege Gübre, HABAŞ, Nemport, Batıçim, Ege Gaz, TOTAL, ALPET ve Milangaz liman işletmelerinde, geçen yıl toplam 4 bin 861 gemi hareketlliği yaşandı. Aliağa limanları, İzmit’ten sonra Türkiye’nin ikinci yoğun limanı oldu. Aliağa limanları 2015 yılında, bir önceki yıl 42 milyon 365 bin 293 ton olan elleçleme miktarını da 48 milyon 794 bin 379 tona çıkardı. 536 bin 518 TEU olan konteyner yük hareketleri ise 2015 yılında da artış göstererek toplam 580 bin 250 TEU olarak gerçekleşti.
 
Aliağa limanlarının yükselen grafiğini değerlendiren Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa limanlarının Akdeniz ve Ege’de ülkemize stratejik üstünlük sağlayan dev bir dış ticaret noktası konumunda olduğuna dikkat çekti. Aliağa limanlarının, her geçen yıl performansını artırarak yükselişinin devam ettiğini ifade eden Saka, "Denizcilik firmaları zaman, maliyet ve derinlik avantajı ile daha fizibıl olan Aliağa limanlarını tercih ediyor. Aliağa tek başına ülke dış ticaretinin yüzde 12’sini elleçliyor. Limanlarda yaşanan gemi hareketleri bakımından da Türkiye’nin en yoğun ikinci limanı konumunda. İstatistikler de Aliağa’da yapılan ve yapılacak olan yatırımların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor" dedi.
 
Yakın gelecekte Aliağa’nın dünyanın en önemli liman bölgelerinden biri olacağını kaydeden Saka, "Ege’nin en büyük entegre limanı olacak olan Petkim Limanı’nın işletmesini dünyanın en büyük terminal işleticilerinden APM Terminals üstlendi. Aliağa’daki diğer limanlar da yeni bir yatırım dönemine girdi. Şunu biliyoruz ki Aliağa liman ve lojistik sektöründe önümüzdeki süreçte Türkiye’de ve dünyada önemli bir noktaya gelecek. Bu nedenle ileride bu büyük rakamların kenti kilitlememesi için bölgenin ihtiyaç duyduğu ulaşım altyapısı ve lojistik merkez yatırımlarının hayata geçirilmesi çok önemli" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER