Aliağa Limanlarıyla Büyüyor

Aliağa'da 21-23 Ekim tarihleri arasında yapılacak “3. Aliağa Uluslararası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi" lojistik ve denizcilik sektörünü buluşturacak.

Aliağa Limanlarıyla Büyüyor
Aliağa Ticaret Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Uluslararası Taşımacılık ve Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD) ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) işbirliği ile 21-22-23 Ekim 2015 tarihlerinde yapılacak 3. Uluslararası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi’nde, uluslararası yatırımların çekim merkezi olan Aliağa’ya yeni vizyon çizilecek. Yılda 40 milyon ton yükün elleçlendiği ve 5 bin geminin yanaştığı Aliağa Bölgesi’nde limanların uluslararası rekabette öne çıkması için yerli ve yabancı katılımcıların görüşleri de Zirve’de dile getirilecek.
 
Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa limanlarının başarı çıtasını her geçen sene yükseltme eğiliminde olduğunu dile getirdi. Saka, Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden Aliağa’nın 2009’da hizmete giren konteyner limanlarının katkısıyla deniz ticaretinde de ülkenin en gözde merkezlerinden biri haline geldiğini kaydetti. Alsancak Limanı’nda konteyner yük hacminde azalma yaşanırken, Aliağa’daki liman ve iskelelerde sürekli bir artış yaşandığını, bu artışta denizcilik firmalarının yük hareketlerini, zaman, maliyet ve derinlik avantajı bulunan Aliağa limanlarına yönlendirmesinin etkili olduğunu ifade eden Saka, “Bölgedeki limanlar dökme yük kapasitesi açısından da Alsancak Limanı’nın 4 katı büyüklüğüne ulaştı. Var olan çalışma ve yatırımlar, Aliağa’nın konteynerde de Alsancak Limanı’nı geçeceğini gösteriyor" dedi.
 
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Ege Bölgesi’nin dış ticaret hacminin yüzde 45’inin gerçekleştiği Aliağa’nın yeni bir yatırım dönemine girdiğini açıkladı. Yılın ilk 6 ayında 2 bin 375 geminin yanaştığı Aliağa’nın, İstanbul Ambarlı’yı geride bıraktığına dikkat çeken Öztürk, “Bölgede mevcut limanlar başarı grafiğini artırıyor. Yeni liman yatırımları devreye giriyor. Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden APM Terminals, 1.3 milyon TEU kapasiteli Petkim’in Petlim Limanı’nı bu yılın sonunda hizmete almaya hazırlanıyor. Yine A.P. Moeller-Maersk, Aliağa’daki TCE Ege Konteyner Terminali’ni işleten İspanyol konteyner limanı operatörü Grup Maritim TCB’yi satın aldığını duyurdu. Başta Batıçim olmak üzere Aliağa bölgemizdeki limanlar, yeni yatırım hamlesine girişti. Şu an bölgedeki limanların toplam Dökme ve Proje yük miktarı, Alsancak Limanı seviyelerinde olup, sıvı petrol türevi yükler, ki nerede ise 30 milyon tondur, İzmir Alsancak Limanı’nda elleçlenmediğinden, toplam yük 4 katına ulaştı. Yakın bir sürede Aliağa’da elleçlenen konteyner miktarının, Alsancak Limanı ile eşit seviyelere ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle 3.’sünü düzenlediğimizi Aliağa Uluslararası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi, bu vizyon ve hedefler açısından çok daha önemli hale geldi" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER