banner9

Alanya'dan Madalyalarla Döndüler

İzmir’in Foça İlçesi’nde turizme yönelik eğitim veren Halim Foçalı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri, Alanya Belediyesi ve Altın Kepçe Aşçılar Derneği işbirliği ile beşincisi düzenlenen ve 14 ülkeden yarışmacıların yer aldığı Alanya Uluslararası Yemek Yarışması’nda 3 bronz madalya kazandı. Foçalı öğrenciler, 3 de teşvik sertifikası ile ödüllendirildi.

Alanya'dan Madalyalarla Döndüler
 
23 - 25 Ekim 2015 tarihlerinde Alanya’da düzenlenen yarışmaya Türkiye, İsveç, Portekiz, Hırvatistan, Slovakya, İsrail, Bulgaristan, Sırbistan, Güney Kıbrıs, Güney Kore, Arnavutluk, Romanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden lise düzeyinde 30 okuldan 400, üniversite düzeyinde 20 okuldan 300 öğrenci ve şefler kategorisinde 300 olmak üzere 1000 yarışmacı katıldı. Yarışma jürileri de bu ülkelerden gelen öğretmen, öğretim üyesi ve alanlarında yetkin yemek uzmanı şeflerden oluştu.
 
Alanya Uluslararası Yemek Yarışması’na Halim Foçalı Lisesi’nden 8 kişilik bir öğrenci grubu da öğretmenleri Osman Yaşar ve Rıdvan Taşkın başkanlığında katıldı. Seda Önal yöresel tencere yemekleri, Kaan Oruk ıspanaklı makarna ve Ecem Çetin deniz ürünleriyle makarna kategorilerinde bronz madalya kazanırken, Gülden Özkalender tatlı tabağı, Berkay Kızılbuğa ve Ayberk Erden ise pizza yapımındaki hünerleriyle Merit (dördüncü-teşvik) sertifikalarıyla ödüllendirildiler. Tavuk ve balık yemekleri dalında yarışacak diğer iki yarışmacı Emirhan Alkış ve İbrahim Demir ise yarışma yeri ve zamanlama ile ilgili bir aksama nedeniyle yarışmalarda yer alamadılar.
 
Öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyduklarını belirten öğretmen Rıdvan Taşkın turizm sektörüne özgüveni tam ve uluslararası alanda çalışma korkusu olmayan öğrenciler yetiştirdiklerini söyledi. Taşkın, "Bu yarışmalarda ödüllerle birlikte mesleki alanda çok önemli yerlere gelmiş isimlerle geleceğin çok önemli isimlerini buluşturmanın önemine inanıyoruz. Onların başarıları öğrenciler için moral destek ve itici güç, anlattıkları en yararlı derslerden biri olarak kazanç hanelerine yazılıyor. Hem yarışma başarısı hem de seminerlerden elde edilen deneyim bilgileriyle İzmir’e dönüyoruz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER