Alaçatı Turizmi Nisan'da Başladı, Kasım'da Bitecek

Ege Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden İzmir'in Çeşme İlçesi'nin Alaçatı Beldesi, bu yıl sezonu Haziran’da değil Nisan’da açarken; Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Baylav, Ege’nin butik turizmine en iyi örnek olduklarını belirterek 2015’e kadar yatak kapasitesinin 15 bine kadar çıkacağını söyledi.

Alaçatı Turizmi Nisan'da Başladı, Kasım'da Bitecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Ege Bölgesi’ni kitlesel değil, daha üst gelir düzeyine hitap eden nitelikli turizm alanı olarak ilan etmesinin ve turizme verilen teşviklerin ardından, Alaçatı daha fazla önem kazandı. İstanbul sosyetesinin de yazın akın ettiği bu Ege beldesindeki turizciler sezonu uzatmaya çalışırken, önemli tanıtım faaliyetlerine de başladı.

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Baylav, Alaçatı’nın tanıtımı için İndependent, Sunday Times, Newyork Times gibi dünyaca ünlü gazetelerde bir çok makalenin yayınlandığını söyledi. Bu sayede Avrupa ülkelerinde İzmir bilinmezken Alaçatı’nın bir destinasyon haline geldiğini kaydeden Baylav, “Öte yandan burada yapılan pek çok etkinlikle birlikte senelerdir oluşan bir birikim var. Ot festivali, caz günleri, moda etkinlikleri, sörf yarışlarının yanı sıra 19 Mayıs’ta ilçemiz genç sanatçıları kucaklıyor. Ünlü organizatör Ahmet San’la birlikte 4 milyon TL bütçeli Türkiye ve dünyadan ünlü isimlerin katılacağı Alaçatı Festivali yapacağız. Bunları üstüste koyduğunuzda artık ciddi bütçelere ulaştık. Bu sayede bu mevsimlerde yüzde 15 olan doluluk oranını nisanda yüzde 60’lara, mayısta yüzde 40’lara ve haziranda ise yüzde 100’lere ulaştırıyoruz” dedi.

Turizmi 90 güne sıkıştırmak istemediklerini de vurgulayan Baylav, “Nisanda başlayıp kasım sonuna kadar süren bir turizm planlıyoruz. Şubata kadar olan dönemde de sponsorluk çalışmalarını bitirerek 'kış gençlik turizmine’ giriyoruz. Aynı anda farklı sanatçıların konser vereceği, tur operatörlerinden uçak şirketlerine kadar tüm paydaşların birlikte çalışacağı ve dalgalanma sistemi ile uygun fiyatların belirleneceği bir modeli de kış için düşünüyoruz” diye konuştu.

Baylav, Alaçatı’nın magazinsel anlamda çok bilindiğinin hatırlatılması üzerine ise, “Biz Alaçatı’nın magazinsel olan bölümüyle ilgilenmiyoruz. O kısmı köpük gibidir, uçar gider. Biz kaliteden ödün vermeyerek, yapılaşmayı bozmayarak, ilçe turizminin hallaç pamuğu gibi dağıtılmasını engelleyerek, hatta kullanılan masa sandalyenin plastik değil, tahta olmasına bile dikkat ederek, en yüksek katma değerli turizmi yaratmak istiyoruz” dedi.

Beldede talebe karşılık olarak pek çok işletmenin açıldığını da ifade eden Baylav şunları söyledi: “Arz talep dengesi bizim için de geçerli. Arz devam ettiği sürece talep artacaktır. Biz iyi tanıtım yaparsak Alaçatı 15 bin yatak kapasitesine ulaşacaktır. Pek çok büyük uluslararası otel yatırımcısı da şu anda yatırım için sıra bekliyor. Biz bütün bunlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanımız ile toplantı yaptık. Kendisinin bize çok büyük bir desteği var. Son çıkan teşvik yasasıyla da turizm yatırımları avantaj kazandı. Bütün bu olumlu gelişmelerle biz Alaçatı’nın bu sezon da Ege turizminin merkez üssü haline getirebiliriz. Yeter ki çizgimizi koruyalım. Kalite çıtasını aşağı çekmezsek çok büyük patlama yaparız.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 13:00
YORUM EKLE

banner47