banner9

Alaattin Yüksel Miting Hakkında Konuştu

Dört Ağustos tarihinde İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi hakkında konuşan CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, İzmirlilere, katılan tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

CİHAN ÜREY \ SERHAD GÜNDÜR
 
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı binasında 4 Ağustos'ta Gündoğdu Meydanı'nda yapılan Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingine yönelik basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya İzmir İl Başkanı Atilla Yüksel, Konak İlçe Başkanı Sema Pekdaş ve Bornova İlçe Başkanı Olgun Atila katıldı.
 
"Herkese teşekkürler"
 
Mitingin hayat bulmasında emeği geçen herkese teşekkürle sözlerine başlayan Yüksel sözlerine şöyle devam etti:
 
"Hep birlikte bir demokrasi şöleni yaşadık. Ben bu demokrasi şöleninin hazırlanmasında öncelikle İzmir Yönetim Kurulu'na, ilçe başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, parti mensuplarımız, gençlik ve kadın kollarının ve parti emekçilerimizin katkılarıyla bu mitingin hazırlanmasında kimin yarıdmı varsa hepsine çok teşekkür ediyorum. Herkesin aslında olağan görevi olan şeyler olmasına rağmen, arkadaşlarımın görevini layığı ile yerine getirdiklerini düşünüyorum. Mitingin İzmirlilere duyurulmasında canla başla çalıştılar. İnsanların sürekli hareket halinde olduğu yerlerde, alış veriş merkezlerinde, vapur tren istasyonlarında, kahvehanelere, halkın olduğu her yere ulaştık ve bu mitingi herkese ulaştırdık. Aynı zamanda örgütümüz bu mitingi bir siyasal bilinç çalışmasına dönüştrüdü ve mitingi neden yaptığımızı, demokrasiye bu kadar güçlü sahip çıktığımızı ve parlamenter demokrasinin neden güçlendirilmesi gerektiğini anlatma fırsatı bulduk vehalıkımızdan yoğun ilgiyi görmek bizi mutlu etti.
 
"Yerel basınımıza da teşekkürler"
 
"Duyuru konusunda asıl önemli görevi yapan başta yerel basınımız olmak üzere tüm basın kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum. Siz olmasaydınız asla bu kadar başarılı olamazdık."
 
"Tüm teknik ekibimize, sahneyi ve ses sistermini kuran arkadaşlarımıza, sahnede bulunann, mitingin duyurusunu yapan tüm sanatçı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum."
 
"İzmirliler mitingi güçlü kıldı"
 
"Asıl önemli olan bu demokrasi buluşmasının kahramanı, bu demokrasi şölenin yaşatılmasını sağlayan tüm İzmirlilere, her renkten, inançtan, başta kadınlarımız ve gençlerimiz, sivil toplum örgütlerine, taraftar gruplarımıza, bu mitingi güçlü kılan herkese içtenlikle teşekkür ediyorum. İzmirliler bizi yine yatnıktmadılar ve İzmir'de bu demokrasi şölenini hep beraber tekrar yaşadık. Bu miting İzmir'in duruşu oldu. O meydandan hep birlikte, barış, eşitlik, adalet, hukukun üstünlüğü diye haykırdık. Bizim bu değerlere bağlılığımız ötüm Türkiye'ye umut ışığı oldu.
 
"Darbe girişimi öncesinde de çok sıkıntılar yaşadık"
 
"Çok sıkıntılar çeken yuttaşlarımız oldu. Çok baskılar yaşadık. Özellikle devlete yerleştirilmiş bu FETÖ'cü grubun binlerce kıurbanı var.  Ergenokon davaları, kumpas, askeri casusuluk davaları gibi inanılmaz şeylere tanık olduk. Çocukları okullardan uzaklaştırmak için öğrenciler baskıya uğradı. Öğrenciler özlük haklarını isterken bunların şiddetiyle karşılaştı ve yerlerde sürüklenip coplandılar. 
 
 
"Türkiye'ye umut olduk"
 
"Haziran Dİrenişleri'nde iktidarın maşa olarak kullandığı bu örgüt nedeniyle bu direnişe katılan çocuklarımız coplandılar, gaza mağdur kaldılar. Bu güç Türkiye'nin geleceği, Türkiye'nin en yaratıcı kesimi coplandı, kör edildi,öldürüldü. Bunun en büyük sorumlularından birisi, o dönemin İstanbul valisi dün kendini Silivri zindanında buldu. İzmir ve bu çocuklar tüm Türkiye'ye umut oldu."
 
"İzmir dün buradaki haykırışlarıyla, darbenin önlenmesi sırasında tankların önüne çıkan, hayatını kaybeden 237 demokrasi şehidimizin ailelerine umut oldu. Demokrasiye bu kadar sahip çıkıldığını görünce acıların bir nebze de olsa azaldığını düşünüyorum. Daha önce demokrasi ve özgürlük mücadelesinde Ankara'da 101 Barış Çiçeği yaşamını yitirmişti. Gezi'de Berkin'ler Ali İsmail Korkmaz'lar onların mücadelerine, ailelerine umut ışığı oldu. "
 
"İzmir asla diz çökmez"
 
"İzmirliler çok önemli, tarihi bir görevi yerine getirdi. Bu İzmirli duruşuyla ne kadar övünsek azdır. Hatta bununla şımarabiliriz bile. İzmirlilik işte bu. Özgürlüğe, demokrasiye, hukuğu, adalete sahip çıkmaktı. İyi ki varsın İzmir. Bu ülkede yaşanmaz diyenlere, İzmir en güzel cevabı verdi. Biz bütün dünyaya biz asla ne sivil ne de askeri bir rejim altında yaşamayı kabul etmeyiz, özgürlüğümüzü kimseye teslim etmeyeceğimizi haykırdık. Bu cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk'ün, İsmet İnönü'nün, tüm şehitlerimizin, bayrağa rengini veren tüm canlarla kurduk. Yine Kurtuluş savaşı sırasında bu halk dünyanın en güçlü emperyalist devletleri karşısında bu halkın, bizim atalamrımız diz çökmedi. Biz de dün bu duurşu sergiledik ve diz çökmedik. İzmirliler sadece zeybek oynarken diz çöker sözünü tekrar hatırlattık."
 
Yüksel konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
-Katılım istenilen düzeyde oldu mu?
 
-Siyaseti skor ya da rakam olarak görmüyoruz. Herkese kapımız açıktı. Önemli olan her kesimde, görüşten insanın katılımıydı ve bunu başardık.
 
-MHP'den katılım oldu mu?
 
-Ne kadar biz katılmayacağız açıklaması yapılsa da dün MHP ya da başka bir siyasi partiye oy veren tüm özgürlüğüne düşkün arkadaşlarımız bayraklarıyla oradaydı.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2016, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER