'Aktif İlişkiler Kurulmalıdır'

İzmir'de geçtiğimiz günlerde ekonomi dünyası ve istihdam konularına yönelik bir organizasyon gerçekleştirildi. Kültürpark Fuar Alanı 3 No’lu holde yapılan ve temelde iş arayanlarla, işverenleri buluşturmayı amaçlayan İzmir 3. İstihdam Zirvesine, milletvekilleri, üniversite, belediye ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

'Aktif İlişkiler Kurulmalıdır'
Açılışa katılan Ak Parti İzmir Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, ‘Gençler, Kadınlar, İş Arayanlar’ temalı zirveyi çok önemsediğini ifade etti. 
 
Kamuoyunca bu konulardaki hassasiyeti bilinen Tekelioğlu bu tarz organizasyonların düşünülemeyecek kadar faydalar sağladığını anlattı. 
 
Tekelioğlu “Bir kere sektörler ve taraflar arasında çok canlı, aktif, birebir ilişki kurulmaktadır. Beklentiler, sorunlar aracısız, doğrudan ifade edilmektedir. İnsanlar seçenek bolluğu içinde daha rahat düşünebilmektedir. Bazen de farklı seçenekler, bizim düşünce ve beklentilerimizin biçimlenmesine yol açar. İstenen işin veya işçinin bulunması veya bulunamaması hususunda psikolojik nedenler gibi hesapta olmayan birçok sebep de olabilir. Bu buluşma ve paylaşımlarda işimize ve kendimize dönük keşifler, farkındalıklar da yaratmış oluyoruz'' dedi.
 
Yakın zamanda istihdamla ilgili haberlerde daha önce Meslek okullarının cazip hale getirilmesi gibi konularda yoğun çalışmalar yaptığı biline Mehmet Tekelioğlu bu zirvede veya buna benzer fuar, panel, sempozyum gibi programlarda sadece işimize ve işsizliğimize pratik çözüm bulma dışında çok önemli tarzlar, işleyişler, modeller edinildiğine dikkat çektiğini de belirtti ve  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 “İzmir’de düzenlenen bu zirve aslında diğer illerimizde de düzenlenmeli, işçi ve işverene aktif, birebir tanışma, buluşma imkânı sağlamalıdır. İstihdamda doğrudan görüşmelerin sağladığı imkânlardan yararlanmak daha sağlıklı, verimli sonuçlar üretir. İş de işçi de aracısız bulunabilir. Bu yolla amaçlarımızı görerek, bilerek gerçekleştiririz. Zaten önemli, ciddi kuruluşların insan kaynakları genelde bu yöntemi izliyorlar.  İstihdam sadece bir kurumun veya kesimin çabasıyla çözümlenecek sorun değildir. Bu yöntemle binlerce insanımıza iş imkânı sağlanmıştır. Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya’nın ifade ettiği gibi 2007–2014 yılları arasında iş gücüne katılım oranıyla dünyada yüzde 20’lik oranı aşan ülke yoktur. Sadece ve sadece Türkiye 23,9’luk iş gücüne katılım oranı gerçekleştiren, en güçlü anlamda iş gücü piyasasını yönlendiren aktör olmuştur. Bu oranlar Türkiye’nin istihdam sorununu çözme hususundaki başarısının canlı kanıtıdır”
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER